Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 sierpnia 2020 napisz DONOS@
tekst płatny

Ekologiczna kranówka z Łomży

Główne zdjęcie

World Water Day czyli Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1992 roku. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby uświadomić, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. W Łomży takiego problemu nie mamy. Nasza kranówka jest porównywalna jakościowo z drogimi wodami sprzedawanymi w sklepach. Prosto z kranu – bez przegotowania - mogą ją pić nawet dzieci. - Mamy czym się szczycić, gdyż nasza woda jest naprawdę dobrej jakości – wskazuje w przedstawionej prelekcji Helena Grala, Kierownik Działu Marketingu i Obsługi Klienta MPWiK w Łomży.

Woda od MPWiK dla każdego
Woda od MPWiK dla każdego
Helena Grala, Kierownik Działu Marketingu i Obsługi Klienta MPWiK w Łomży
Helena Grala, Kierownik Działu Marketingu i Obsługi Klienta MPWiK w Łomży
Woda od MPWiK podana z cytryną
Woda od MPWiK podana z cytryną
Stoisko MPWiK podczas obchodów dnia wody w Zespole Szkół Drzewnych w Łomży
Stoisko MPWiK podczas obchodów dnia wody w Zespole Szkół Drzewnych w Łomży

Woda, która za pośrednictwem instalacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży dociera do naszych domów i mieszkań, czerpana jest z podziemnych warstw wodonośnych z głębokości około stu metrów. Specjaliści wykonujący głębinowe studnie w dwóch ujęciach wody obsługujących Łomżę: „Rybaki” i „Podgórze”, aby się dostać do pokładów tej wody, musieli przedostać się także przez nieprzepuszczalne warstwy glin o grubości nawet 60 metrów. 

Źródło sprzed milionów lat
Pobierana woda pochodzi z naturalnych zasobników izolowanych od zanieczyszczeń środowiska występujących na powierzchni ziemi. 
- Czerpane wody charakteryzują się dobrymi wskaźnikami jakości. Natomiast jak większość wód na terenach nizinnych zawierają ponadnormatywne ilości żelaza i manganu, posiadają podwyższoną mętność, dlatego wymagają uzdatniania . 
Zarówno w „Podgórzu”, które jest podstawowym ujęciem dla Łomży, jak i na ujęciu „Rybaki” uzdatnianie wody odbywa się w sposób naturalny i bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Woda surowa oczyszczana jest tylko z nadmiernej ilości związków żelaza i manganu w procesie uzdatniania poprzez napowietrzanie, a następnie filtrację oraz poddawana dezynfekcji promieniami UV. 

Czysta i zdrowa...
- Dzięki temu, że nie stosujemy związków chemicznych zawierających chlor, woda zachowuje swój naturalny smak i zapach – podkreśla Helena Grala powtarzając, że nasza woda nadaje się bezpośrednio do spożycia prosto z kranu. - Jest taki stereotyp w społeczeństwie, że woda z kranu nie jest zdrowa. Otóż ta płynąca z kranów w mieszkaniach i domach Łomży jest porównywalna jakościowo, a niekiedy nawet lepsza, od wód sprzedawanych w sklepach.
Potwierdzają to prowadzone przez laboratoria badania. Jakość wody dostarczanej do mieszkań i domów w Łomży jest regularnie kontrowana przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łomży, zaś decyzję administracyjną stwierdzającą przydatność wody do spożycia przez ludzi wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży.
Informacje o jakości wody są zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej MPWiK www.mpwik.4lomza.pl. 

Dobra i tania
Od 1 marca br. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży rozpoczęło akcję informacyjną mającą zachęcić mieszkańców Łomży do picia wody prosto z kranu. Ilość zawartego magnezu, wapnia, sodu czy wodorowęglanów zawartych w wodach czerpanych w Łomży nie odbiega od ilości tych mikroelementów w wodach sprzedawanych w sklepach. Poza tym jest od niej prawie 500 razy tańsza i bez plastikowej butelki, której produkcja zanieczyszcza środowisko, a sama butelka musi zostać później jakoś zutylizowana, co generuje dodatkowe koszty.
Dlatego jeśli możemy być „eko”, mieć tak samo dobrą wodę za znacznie niższą cenę, po co przepłacać? 

W ramach kampanii  „Łomża pije wodę z kranu” na specjalnie przygotowanych stoiskach promocyjno-reklamowych,  zachęcaliśmy do degustacji wody z kranu przygotowanej w różnych wariantach smakowych.

200612113236.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę