czwartek, 23 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
tekst płatny

Ekologiczna kranówka z Łomży

World Water Day czyli Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1992 roku. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby uświadomić, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. W Łomży takiego problemu nie mamy. Nasza kranówka jest porównywalna jakościowo z drogimi wodami sprzedawanymi w sklepach. Prosto z kranu – bez przegotowania - mogą ją pić nawet dzieci. - Mamy czym się szczycić, gdyż nasza woda jest naprawdę dobrej jakości – wskazuje w przedstawionej prelekcji Helena Grala, Kierownik Działu Marketingu i Obsługi Klienta MPWiK w Łomży.

Woda od MPWiK dla każdego
Woda od MPWiK dla każdego
Helena Grala, Kierownik Działu Marketingu i Obsługi Klienta MPWiK w Łomży
Helena Grala, Kierownik Działu Marketingu i Obsługi Klienta MPWiK w Łomży
Woda od MPWiK podana z cytryną
Woda od MPWiK podana z cytryną
Stoisko MPWiK podczas obchodów dnia wody w Zespole Szkół Drzewnych w Łomży
Stoisko MPWiK podczas obchodów dnia wody w Zespole Szkół Drzewnych w Łomży

Woda, która za pośrednictwem instalacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży dociera do naszych domów i mieszkań, czerpana jest z podziemnych warstw wodonośnych z głębokości około stu metrów. Specjaliści wykonujący głębinowe studnie w dwóch ujęciach wody obsługujących Łomżę: „Rybaki” i „Podgórze”, aby się dostać do pokładów tej wody, musieli przedostać się także przez nieprzepuszczalne warstwy glin o grubości nawet 60 metrów. 

Źródło sprzed milionów lat
Pobierana woda pochodzi z naturalnych zasobników izolowanych od zanieczyszczeń środowiska występujących na powierzchni ziemi. 
- Czerpane wody charakteryzują się dobrymi wskaźnikami jakości. Natomiast jak większość wód na terenach nizinnych zawierają ponadnormatywne ilości żelaza i manganu, posiadają podwyższoną mętność, dlatego wymagają uzdatniania . 
Zarówno w „Podgórzu”, które jest podstawowym ujęciem dla Łomży, jak i na ujęciu „Rybaki” uzdatnianie wody odbywa się w sposób naturalny i bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Woda surowa oczyszczana jest tylko z nadmiernej ilości związków żelaza i manganu w procesie uzdatniania poprzez napowietrzanie, a następnie filtrację oraz poddawana dezynfekcji promieniami UV. 

Czysta i zdrowa...
- Dzięki temu, że nie stosujemy związków chemicznych zawierających chlor, woda zachowuje swój naturalny smak i zapach – podkreśla Helena Grala powtarzając, że nasza woda nadaje się bezpośrednio do spożycia prosto z kranu. - Jest taki stereotyp w społeczeństwie, że woda z kranu nie jest zdrowa. Otóż ta płynąca z kranów w mieszkaniach i domach Łomży jest porównywalna jakościowo, a niekiedy nawet lepsza, od wód sprzedawanych w sklepach.
Potwierdzają to prowadzone przez laboratoria badania. Jakość wody dostarczanej do mieszkań i domów w Łomży jest regularnie kontrowana przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łomży, zaś decyzję administracyjną stwierdzającą przydatność wody do spożycia przez ludzi wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży.
Informacje o jakości wody są zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej MPWiK www.mpwik.4lomza.pl. 

Dobra i tania
Od 1 marca br. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży rozpoczęło akcję informacyjną mającą zachęcić mieszkańców Łomży do picia wody prosto z kranu. Ilość zawartego magnezu, wapnia, sodu czy wodorowęglanów zawartych w wodach czerpanych w Łomży nie odbiega od ilości tych mikroelementów w wodach sprzedawanych w sklepach. Poza tym jest od niej prawie 500 razy tańsza i bez plastikowej butelki, której produkcja zanieczyszcza środowisko, a sama butelka musi zostać później jakoś zutylizowana, co generuje dodatkowe koszty.
Dlatego jeśli możemy być „eko”, mieć tak samo dobrą wodę za znacznie niższą cenę, po co przepłacać? 

W ramach kampanii  „Łomża pije wodę z kranu” na specjalnie przygotowanych stoiskach promocyjno-reklamowych,  zachęcaliśmy do degustacji wody z kranu przygotowanej w różnych wariantach smakowych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0