Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

O organizmach, które pamiętają czasy dinozaurów...

Czyli o płazach i gadach żyjących dziś na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego będą rozprawiać w weekend uczestnicy 55. już Wszechnicy Biebrzańskiej. To cykliczne spotkania informacyjne i wykłady tematyczne adresowane do miłośników Bagien Biebrzańskich oraz osób zaangażowanych w ich czynną ochronę i promocję. Płazy i gady jako temat wszechnicy wybrano w związku z nadchodzącą wielkimi krokami wiosną.

Wszechnica Biebrzańska  Zainaugurowana została w styczniu 2001 dzięki wspólnej inicjatywie WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Biebrza Koneserom”, Towarzystwa Biebrzańskiego i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.
Bohaterami najbliższego spotkania będą płazy i gady. Lada chwila, wraz z nadejściem cieplejszych dni, obudzą się z zimowego odrętwienia i będziemy mieli okazję je obserwować. Są to organizmy zmiennocieplne, zwane inaczej „zimnokrwistymi”, co oznacza, że temperatura ich ciała jest zmienna i zależy od temperatury otoczenia. 

Na sobotę „wykładową” organizatorzy przygotowali od godz. 9. prelekcje o płazach i gadach: informacje ogólne na temat tych zwierząt, przegląd gatunków występujących w BbPN, zagrożenia i ochrona przed rozjechaniem na Carskim Trakcie oraz liczne ciekawostki, jak sposób na zakazaną miłość żab zielonych albo fakty i domysły na temat żółwia błotnego. Na zakończenie dnia o godz 13.10 zostanie wyświetlony film przyrodniczy o płazach. Będzie on podsumowaniem zdobytych dotąd wiadomości, jednak pojawi się w nim również wiele nowych i ciekawych zagadnień. 
Niedziela to tradycyjnie wyjście w teren. Spotkanie o godz. 10. w Goniądzu na parkingu przy plaży. Uczestnicy wezmą udział w akcji czynnej ochrony płazów i wspólnymi siłami pomogą płazom bezpiecznie przejść przez drogę w czasie ich wiosennych migracji do miejsc rozrodu. Poszukają oznak nadchodzącej wiosny, a na koniec upieką kiełbaski przy ognisku na plaży.

Więcej informacji o Wszechnicy Biebrzańskiej można znaleźć na stronie:
www.biebrza.org.pl/132,wszechnica-biebrzanska.html


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę