sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@

O organizmach, które pamiętają czasy dinozaurów...

Czyli o płazach i gadach żyjących dziś na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego będą rozprawiać w weekend uczestnicy 55. już Wszechnicy Biebrzańskiej. To cykliczne spotkania informacyjne i wykłady tematyczne adresowane do miłośników Bagien Biebrzańskich oraz osób zaangażowanych w ich czynną ochronę i promocję. Płazy i gady jako temat wszechnicy wybrano w związku z nadchodzącą wielkimi krokami wiosną.

Wszechnica Biebrzańska  Zainaugurowana została w styczniu 2001 dzięki wspólnej inicjatywie WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Biebrza Koneserom”, Towarzystwa Biebrzańskiego i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.
Bohaterami najbliższego spotkania będą płazy i gady. Lada chwila, wraz z nadejściem cieplejszych dni, obudzą się z zimowego odrętwienia i będziemy mieli okazję je obserwować. Są to organizmy zmiennocieplne, zwane inaczej „zimnokrwistymi”, co oznacza, że temperatura ich ciała jest zmienna i zależy od temperatury otoczenia. 

Na sobotę „wykładową” organizatorzy przygotowali od godz. 9. prelekcje o płazach i gadach: informacje ogólne na temat tych zwierząt, przegląd gatunków występujących w BbPN, zagrożenia i ochrona przed rozjechaniem na Carskim Trakcie oraz liczne ciekawostki, jak sposób na zakazaną miłość żab zielonych albo fakty i domysły na temat żółwia błotnego. Na zakończenie dnia o godz 13.10 zostanie wyświetlony film przyrodniczy o płazach. Będzie on podsumowaniem zdobytych dotąd wiadomości, jednak pojawi się w nim również wiele nowych i ciekawych zagadnień. 
Niedziela to tradycyjnie wyjście w teren. Spotkanie o godz. 10. w Goniądzu na parkingu przy plaży. Uczestnicy wezmą udział w akcji czynnej ochrony płazów i wspólnymi siłami pomogą płazom bezpiecznie przejść przez drogę w czasie ich wiosennych migracji do miejsc rozrodu. Poszukają oznak nadchodzącej wiosny, a na koniec upieką kiełbaski przy ognisku na plaży.

Więcej informacji o Wszechnicy Biebrzańskiej można znaleźć na stronie:
www.biebrza.org.pl/132,wszechnica-biebrzanska.html


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0