Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Liściak

W siedzibie Muzeum przy ul Dwornej w Łomży ruszyła nowa atrakcja dla miłośników regionu i tropicieli tajemnic: mini-galeria „Spotkanie z zabytkiem” - skromna ale wielka wagą historyczną, archeologiczną lub społeczną, prezentowanych cyklicznie eksponatów z „czeluści magazynów”. Na początek: grot krzemienny. Najstarszy okaz ze zbiorów łomżyńskich - jak pisze autorka prezentacji mgr Małgorzata Kuklińska z działu archeologii - to „tzw. liściak trzoneczkowaty, typowy dla społeczności zamieszkujących Niż Europejski 12 - 11 tysięcy lat p.n.e.” Znaleziony przez archeologów niedawno, w 2012 r. podczas badań powierzchniowych w południowej części województwa podlaskiego. Pradziejowy łowca z czasów epoki lodowej musiał być zachwycony, kiedy wyłuskiwał z krzemienia ostateczny kształt grotu, kojarzący się z liściem - odprysk z pięknie wijącą się linią grzbietu: z wrażeniem fantazji, swobody i lekkości - mógł być dobrym znakiem dla pomyślnych polowań. To niebywała okazja do przyjrzenia się z bliska precyzyjnej obróbce paleolitycznej broni. Na kolejne spotkanie Muzeum szykuje eksponat ze starożytnego Rzymu. Pracownicy Muzeum Północno-Mazowieckiego planują zmianę prezentacji co 2 miesiące.

Bolesław Deptuła
wt, 08 marca 2016 23:23
Data ostatniej edycji: wt, 15 marca 2016 07:04:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę