Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Odstrzał dzików – także pod Jedwabnem, Przytułami i Wizną

Główne zdjęcie
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Minister Rolnictwa podpisał rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików. Nakazuje ono zmniejszenie populacji dzików w związku z afrykańskim pomorem świń. Szacuje się, że odstrzelonych zostanie ok. 40 tys. dzików, bo docelowo ma być osiągnięta gęstość populacji na poziomie co najwyżej pół osobnika na kilometr kwadratowy wskazanych obszarów. Odstrzałem objęte będą m.in. tereny gmin Jedwabne, Przytuły, Wizna.

Odstrzał redukcyjny dzików ministerstwo wprowadza „w związku z niepewną sytuacją epizootyczną związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) za wschodnią granicą Polski”. Dziki mają być zredukowane w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa. Rozporządzenie wskazuje konkretne gminy na których mają być prowadzone polowania. W powiecie grajewskim  to gminy: Grajewo zarówno miasto jak i gmina wiejska, Radziłów, Rajgród i Wąsosz.
Z powiatu łomżyńskiego odstrzał dzików ma być prowadzony na terenie gmin: Jedwabne, Przytuły i Wizna. 
W powiecie wysokomazowieckim: Wysokie Mazowieckie (m.), Ciechanowiec, Czyżew-Osada, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Sokoły, Szepietowo, Wysokie Mazowieckie, a w zambrowskim: Kołaki Kościelne i Rutki.    
Odstrzał redukcyjny dzików nie będzie dotyczył terenów rezerwatów i parków narodowych. 

Ministerstwo szacuje, że odstrzelonych zostanie ok. 40 tys. dzików, a koła łowieckie będą dostawały za odstrzelenie lochy ok. 400 zł, a za każdego innego dzika ok. 316 zł. Czas trwania odstrzałów będzie zależał od tempa spadku liczby zwierząt. Ponadto przewiduje się, że mięso odstrzelonych dzików będzie można wykorzystać tylko na użytek własny.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę