Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Zaczął się wiosenny przelot ptaków i... jest pierwsza ofiara

Konający łabędź niemy (samiec) został znaleziony w sobotę około godziny 15. Znajdował się pod linią wysokiego napięcia, przebiegającą wzdłuż mostu Majora Hubala nad Narwią w Łomży. Niestety, ptaka nie można było uratować z powodu zderzenia z linią napięciową. Wybudowana w latach 70. linia wysokiego napięcia, biegnąca wzdłuż nasypu drogi i nowego mostu, stanowi ogromne zagrożenie dla migrujących ptaków. W tej strefie służba Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi znajduje najwięcej ofiar kolizji w skali roku. Do gatunków najczęściej znajdowanych należą: łabędzie, bociany, czaple, gęsi i kormorany.

Tragiczny bohater jest ptakiem, który odbywał jedną z krótkodystansowych koczowniczych wypraw. Uderzył nasadą dzioba (widać na zdjęciach ranę) w linę, co spowodowało jego zamroczenie i wytrąciło ze stabilnego lotu. W takiej sytuacji najcięższy w kraju ptak nie miał szans na przeżycie. Duża siła uderzenia w linę głową i  wysokość, z jakiej bezwładnie spadł (ok. 50 m), spowodowały rozległe obrażenia wewnętrzne i zgon. Mniejsze ptaki potrafią w takiej sytuacji jeszcze się ratować i wyhamować prędkość spadania, rozkładając bezwładnie skrzydła, co zmniejsza siłę upadku. 
Analizując przyczynę zderzenia pracownicy ŁPKDN stwierdzili, że na linach przesyłowych znajdują się odstraszacze starego typu (widoczne na zdjęciach), które, niestety, w niskim procencie spełniają swoje przeznaczenie. Zdecydowano wnioskować w trybie natychmiastowym do zarządcy linii o montaż nowoczesnego systemu alarmującego ptaki. 
Do większości zderzeń dochodzi nocą, o świcie, zmierzchu i we mgle, kiedy ptaki lecą na niskim pułapie , a szare przewody, pokryte tlenkiem glinu, nie są wtedy dla nich widoczne. Ogromny problem ŁPKDN upatruje też w zmniejszającej się dostępności obszarów wykorzystywanych przez ptaki jako miejsca postoju oraz zimowiska (brak rozlewisk), co skłania je do częstego przemieszczania się. Mamy nadzieję, że ukazana ptasia tragedia pozwoli na zwrócenie uwagi na kolejne przeszkody, tj. sieć bardzo wysokiego napięcia (400 kW), przecinająca dolinę Narwi między miejscowościami Rybno – Rakowo, i średniego napięcia (115 kW) Drozdowo – Stara Łomża, które należy jak najszybciej zaopatrzyć w odstraszacze, aby straty ptaków były jak najmniejsze. 

Mariusz Sachmaciński, dyrektor ŁPKDN

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę