Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

1. dzień Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Jedna osoba z Łomży w Sądzie Rejonowym w Łomży oraz jedna osoba w Prokuraturze Rejonowej – oto bilans pierwszego dnia w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który trwa do końca tego tygodnia. Pracownicy resortu sprawiedliwości wysłuchają relacji o sprawach i udzielają bezpłatnie porad. - Spodziewamy się, że do końca tygodnia przyjdzie z prośbą o poradę i zainteresowanie się nierozwiązanym dotąd problemem jeszcze kilkanaście osób – mówi prokurator rejonowy Dariusz Błażejczyk. - Taka liczba osób była na dyżurach prawników w ostatnich latach.

Jednego ze źródeł minimalnej frekwencji ze strony ofiar i pokrzywdzonych prokurator Błażejczyk upatruje w wietrznej i deszczowej pogodzie od początku tygodnia, co nie sprzyjało wyjściu z domu, jeśli ktoś nie musiał udać się do pracy, szkoły czy do urzędu. Asesor w PR Urszula Klimaszewska – Dzierżko wysłuchała zaledwie jednej osoby, która przyszła do budynku przy Szosie Zambrowskiej 1 / 27 złożyć zawiadomienie o przestępstwie oszustwa: skarżący się człowiek zarzucał wyłudzenie pieniędzy za abonament telefoniczny wielkiej firmie telekomunikacyjnej. - Musimy to sprawdzić – zapowiada prokurator. - Wydaje się, że z informacją o Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dotarliśmy do mieszkańców, informując w telewizji, radiu, portalach internetowych. Zresztą, prokuratura działa w ramach nie tylko programów takich jak Tydzień: jeśli ktoś ma pilny interes, przychodzi do nas niezależnie od organizowanej akcji. Natomiast Tydzień może ośmielić ludzi, którzy nie radzili sobie dotychczas z drobnymi problemami prawnymi i zdecydują się teraz.
Kurator specjalista Edyta Nowicka – Popielarczyk również od godz. 9. do godz. 14. nie przeżywała oblężenia w Sądzie Rejonowym przy ul. Polowej w Łomży, gdzie miała w poniedziałek wsparcie w kurator specjaliście Urszuli Rainka. - Zjawiła się tylko jedna osoba z Łomży, mająca konflikt na tle majątkowym o ziemię – relacjonuje ogólnie kurator Nowicka – Popielarczyk. - Sprawa nie będzie łatwa do rozwikłania, gdyż dzieci nie widzą problemu i nie chcą w sprawie uczestniczyć. Kuratorzy będą udzielać pomocy na miarę naszych możliwości prawnych. W Tygodniach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem mieliśmy dotąd głównie, m.in., zgłoszenia w sprawach o przemoc domową, problemy rodzinne, trudności z dziećmi oraz porady związane z nadużywaniem alkoholu.

Pokrzywdzeni mogą prosić o poradę i pomoc w Sądzie Rejonowym w Łomży od poniedziałku do piątku w godzinach 9. - 14. i w prokuraturach rejonowych okręgu łomżyńskiego. Ponadto Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat zaprasza na dyżury prawnika i psychologa we wtorek i czwartek w godz. 14. - 18. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy Dwornej 23 B. Dyżury policjantów są zorganizowane w Komendzie Miejskiej Policji przy Wojska Polskiego oraz w innych punktach w Łomży i w Piątnicy (w załączniku poniżej przedstawiamy harmonogram dyżurów). Oficer prasowy KMP Ewelina Szlesińska przypomina: - Im więcej wsparcia otrzymają osoby pokrzywdzone, tym bardziej efektywne mogą być toczące się procedury prawne. O tym, że dzieje się coś podejrzanego lub komuś dzieje się krzywda można zawiadomić: pisemnie, telefonicznie, osobiście, również anonimowo. Każda podana informacja jest sprawdzana.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę