Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 14 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pomoc dla producentów mleka i wieprzowiny

Przez miesiąc, do 18 marca 2016 r., producenci świń i mleka mogą składać wnioski do Agencji Rynku Rolnego o przyznanie nadzwyczajnej pomocy finansowej. Na obie grupy producentów do rozdysponowania jest po ok. 120 mln zł, a dodatkowe pieniądze mają wspomóc rolników dotkniętych spadkiem cen, a w przypadku mleczarzy także karą za przekroczenie limitów i skutkami ubiegłorocznej suszy.

O pomoc mogą wnioskować rolnicy, którzy mieli nie więcej niż 2 tys. świń (stan na 30 września ub.r.). W okresie od 1 października 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. co najmniej 5 świń przez nich sprzedanych zostało poddanych ubojowi w rzeźni oraz w ostatnim kwartale 2015 r. sprzedali z przeznaczeniem na ubój od 5 sztuk do 2 tys. świń objętych kodem CN 0103 92 19 albo loch o kodzie CN 0103 92 11.
Wsparcie dla producentów mleka będzie przysługiwało tym, którzy w roku kwotowym 2014/2015 sprzedali nie mniej niż 15 tys. kg i posiadają co najmniej 3 krowy. Pomoc finansowa będzie udzielana do maksymalnie 300 tys. kg mleka wprowadzonego do obrotu. Na podstawie wniosków od rolników zostanie ustalona kwota środków przypadająca na sektor, która będzie podzielona na ilość kilogramów mleka.
- To będzie  po 1,4 grosza do litra i w porównaniu z karą za przekroczenie limitów produkcji wynoszącą 90 groszy to pomoc jest znikoma, ale tyle możemy – mówił goszczący w Łomży pod koniec stycznia wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Wnioski o udzielenie wsparcia od czwartku są przyjmowane w Oddziałach Terenowych Agencji Rynku Rolnego właściwych dla miejsca zamieszkania lub siedziby producenta. Wnioski można składać - także wysyłać pocztą - do 18 marca 2016 r. Można je. Decyzje o przyznaniu pomocy zostaną wydane najpóźniej do 18 czerwca br, a pieniądze mają być wypłacone do końca czerwca.
Niezbędne dokumenty znajdują się na stronie Agencji Rynku Rolnego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę