Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Czas powrotu

- Dzisiejszy dzień jest jakby zaproszeniem do tego, aby wejść do własnego wnętrza, aby to nasze wnętrze zagospodarować – mówił biskup Janusz Stepnowski w homilii podczas Mszy świętej sprawowanej w Środę Popielcową w Katedrze. Przywołując słowa św. Augustyn biskup łomżyński mówił, że Bóg jest zawsze w naszym sercu, ale jak zauważał w wielu wypadkach nas samych tam brakuje. - On czeka w naszym sercu na nasz ludzki powrót – mówi biskup podkreślając, że okres Wielkiego Postu jest doskonałą okazją do powrotu.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu, który poprzedza największą uroczystość Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nazwę zawdzięcza obrzędowi posypywania głów popiołem na znak nawrócenia i pokuty.
- Jesteśmy stworzeniem stworzonym z popiołu – mówił biskup Stepnowski rozpoczynając homilię podczas Mszy świętej w sprawowanej w Katedrze.
Podkreślał, że jako ludzie jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, ale także do wielkich rzeczy w tych negatywnym znaczeniu. Zwracał uwagę, że w dzisiejszym świecie z radiem, telewizja, internetem czy telefonem komórkowym  „rozpływamy się w innej rzeczywistości”.
- Dla dzisiejszego społeczeństwa te środki są jak smoczek dla niemowlęcia. Ciągle pragniemy tego smoczka, ale we własnym wnętrzu nas nie ma – mówił biskup. Dodawał, że jest też wiele innych powodów dla których nie chcemy wrócić do siebie - narkomania, uzależnienie od pornografii, gry hazardowe, ale wielu boi się powrotu, przed tym, że we własnym wnętrzu znajdzie pustkę.
- Ten czas Wielkiego Postu jest czasem powrotu do Boga, ale przede wszystkim do samego siebie – podkreślał biskup.
Przywołując słowa św. Augustyna, który mówił, że Bóg jest zawsze w naszym sercu, ale w wielu wypadkach nas samych brakuje w naszym sercu. - On czeka w naszym sercu na nasz ludzki powrót – dodawał bp. Stepnowski.

Czas Wielkiego Postu to także czas pojednania się z Bogiem ze sobą samy, z współbratem czy współsiostrą, aby na bazie tego pojednania spotkać Chrystusa Zmartwychwstałego w dzień rezurekcji – dodawał biskup zaznaczając, że pojednanie jest jednym z elementów Wielkiego Postu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę