Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Modlitwa, post i jałmużna

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Nazwa tego okresu może być dziś nico myląca. W dawnej Polsce post był bardziej surowy, a dziś ten obowiązkowy dotyczy tylko dwóch dni w roku - Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku.

Okres Wielkiego Postu jest dla wiernych wezwaniem do odnowienia życia i wewnętrznego nawrócenia. Zgodnie ze nazwą, nawiązuje do 40-dniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. W liturgii obowiązuje kolor fioletowy, a w kościołach rzadziej odzywają się dzwony i grają organy, w każdy piątek w odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w niedzielę Gorzkich Żali.

Środa Popielcowa, zwana też Popielcem nazwę zawdzięcza obrzędowi posypywania głów popiołem na znak nawrócenia i pokuty. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły czyli trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny.  W wielu kościołach tego dnia porządek Mszy św. jest taki sam jak w niedzielę.

  
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę