Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Kosztowna walka z alkoholizmem w Łomży

Główne zdjęcie
Wypłaty wynagrodzeń członkom MKRPA w Łomży w 2015 roku.

Niemal równe 100 tysięcy złotych pochłonęły wypłaty dla członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży. I choć to dodatkowa praca jeden z jej szeregowych członków w miesiącu potrafił wyciągnąć blisko 1800 zł, czyli więcej niż ustawowe najniższe wynagrodzenie w kraju, z którym w Łomży połączono wynagrodzenia w MKRPA. Ciekawostką jest fakt, że Łomża na wypłaty dla członków tej komisji wydaje od lat ponad dwa razy więcej niż np. Białystok, choć tamta komisja od łomżyńskiej jest znacznie liczniejsza.

Regulamin wynagradzania członków MKRPA w Białymstoku
Regulamin wynagradzania członków MKRPA w Białymstoku
Regulamin wynagradzania członków MKRPA w Łomży
Regulamin wynagradzania członków MKRPA w Łomży

O tym kto zasiada w Komisjach w tych miastach decydują ich prezydenci, a o tym ile członkowie tych Komisji zarabiają radni na wniosek prezydentów. I stąd zaczynają się różnice. W Białymstoku zapisano, że miesięczne wynagrodzenie za pracę w komisji, niezależnie od pełnionej funkcji, przysługuje w wysokości odpowiadającej 15% wysokości diety radnego Rady Miasta Białegostoku.  Kolejny punkt zawiera unormowania kiedy wynagrodzenie się nie należy.
W Łomży zasady wynagradzania członków MKRPA są bardzo długie i skrupulatne, bo my płacimy za każdą czynność osobno. Za udział w każdym posiedzenie komisji jej członkowie otrzymują 4%, a przewodniczący i zastępca 6% ustawowego najniższego wynagrodzenia. Do tego za  przeprowadzenie oględzin jednego punktu sprzedaży napojów alkoholowych dokumentowanych protokołem, przysługuje wynagrodzenie w wysokości – 2% tegoż najniższego wynagrodzenia. Za przeprowadzenie kontroli jednego punktu sprzedaży napojów alkoholowych dokumentowanej protokołem, przysługuje wynagrodzenie w wysokości – 2,5% najniższego wynagrodzenia, a za posiedzenie komisji na którym rozpatrywane są wnioski o leczenie odwykowe – 15%
W sumie 1 z 12. członków komisji w Łomży w ubiegłym roku w jednym miesiącu potrafił zarobić nawet 1776,25 zł czyli więc niż wynosiło najniższe ustawowe wynagrodzenie w kraju - 1750 zł.
Wypłaty przekraczające tysiąc złotych miesięcznie nie są rzadkością, wśród członków komisji. Łącznie ubiegłoroczne wydatki na wynagrodzenia członków komisji w Łomży wyniosły 97 tys. 145 zł – wynika z przekazanych radnym dokumentów. Kwoty stu tysięcy złotych nie przekroczono tylko dlatego, że jeden z członków tej komisji od wiosny nie brał udziałów w jej pracach i nie pobierał żadnego wynagrodzenia.
Czy kosztowna w w Łomży od lat walka z alkoholizmem jest też bardziej skuteczna niż tania w Białymstoku tego nie wiadomo. Na pewno problem pijanych osób w mieście jest nadal. Świadczyć o tym może filmik jaki dziś otrzymaliśmy od jednego z mieszkańców, którego zszokowało, że pijany człowiek bez problemu może kupić kolejną butelkę. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę