W hołdzie Powstańcom
W południe władze samorządowe miasta i powiatu, poseł, wojskowi, harcerze i przedstawiciele organizacji społecznych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem ustawionym w miejscu straceń powstańców styczniowych „na podmokłej łączce” w Łomży. Modlitwę za poległych w boju o wolna Polskę zmówił br Jan Bońkowski, kapłan ze wspólnoty braci Kapucynów.
Powstanie Styczniowe było kolejną próbą po Powstaniu Listopadowym (1830 r.) odzyskania w walce z carską Rosją wolności, którą Polacy utracili wraz z trzecim rozbiorem w 1795 r. Było najdłużej trwającym zrywem ku niepodległości. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. i upadło dopiero w połowie 1864 r. W czasie jego trwania stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Przez cały okres powstania przez powstańcze szeregi przewinęło się około 25 tysięcy ludzi. W szaleńczej batalii o polską władzę, język polski w szkole i wolność mieli również bohaterski udział mieszkańcy Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, którzy też dramatycznie odczuli skutki powstańczej klęski. Wymownym symbolem tej walki jest miejsce straceń powstańców styczniowych, na podmokłej łączce – dziś przy Szosie Zambrowskiej w Łomży. To właśnie tutaj, w obecności spędzanych przez kozaków mieszkańców, odbywały się zbiorowe egzekucje powstańców. Spoczywają tu rozstrzelani – Sylwester Jewreinow (szeregowy wojsk rosyjskich, który przystąpił do walczących Polaków) i Konstanty Kulesza oraz powieszeni – Stanisław Banach, Ignacy Bruliński, Antoni Brzóska, Cyprian Januszczyk, Fabian Konopka, Józef Michalski, Franciszek Stoduba i Dominik Trzciński.
W piątek w południe kwiaty na ich mogile złożył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wraz z zastępcami, starosta Powiatu Łomżyńskiego Elżbieta Parzych, poseł Bernadeta Krynicka, delegacja wojska z majorem Krzysztofem Rabkie, dowódcą Warsztatów Technicznych, harcerze z komendantem Hufca Łomża hm. Wiesławem Domańskim, oraz przedstawiciele organizacji z Zygmuntem Zdanowiczem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Po uroczystości przedstawiciele władze zapaliły także znicze na mogile „nieznanego bojownika o wolność Polski, zamordowanego przez Kozaków w 1863 r.”, znajdującej się na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika.