Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

W hołdzie Powstańcom

W południe władze samorządowe miasta i powiatu, poseł, wojskowi, harcerze i przedstawiciele organizacji społecznych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem ustawionym w miejscu straceń powstańców styczniowych „na podmokłej łączce” w Łomży. Modlitwę za poległych w boju o wolna Polskę zmówił br Jan Bońkowski, kapłan ze wspólnoty braci Kapucynów.

Powstanie Styczniowe było kolejną próbą po Powstaniu Listopadowym (1830 r.) odzyskania w walce z carską Rosją wolności, którą Polacy utracili wraz z trzecim rozbiorem w 1795 r. Było najdłużej trwającym zrywem ku niepodległości. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. i upadło dopiero w połowie 1864 r. W czasie jego trwania stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Przez cały okres powstania przez powstańcze szeregi przewinęło się około 25 tysięcy ludzi. W szaleńczej batalii o polską władzę, język polski w szkole i wolność mieli również bohaterski udział mieszkańcy Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, którzy też dramatycznie odczuli skutki powstańczej klęski. Wymownym symbolem tej walki jest miejsce straceń powstańców styczniowych, na podmokłej łączce – dziś przy Szosie Zambrowskiej w Łomży. To właśnie tutaj, w obecności spędzanych przez kozaków mieszkańców, odbywały się zbiorowe egzekucje powstańców. Spoczywają tu rozstrzelani – Sylwester Jewreinow (szeregowy wojsk rosyjskich, który przystąpił do walczących Polaków) i Konstanty Kulesza oraz powieszeni – Stanisław Banach, Ignacy Bruliński, Antoni Brzóska, Cyprian Januszczyk, Fabian Konopka, Józef Michalski, Franciszek Stoduba i Dominik Trzciński.

W piątek w południe kwiaty na ich mogile złożył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wraz z zastępcami, starosta Powiatu Łomżyńskiego Elżbieta Parzych, poseł Bernadeta Krynicka, delegacja wojska z majorem Krzysztofem Rabkie, dowódcą Warsztatów Technicznych, harcerze z komendantem Hufca Łomża hm. Wiesławem Domańskim, oraz przedstawiciele organizacji z Zygmuntem Zdanowiczem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Po uroczystości przedstawiciele władze zapaliły także znicze na mogile „nieznanego bojownika o wolność Polski, zamordowanego przez Kozaków w 1863 r.”, znajdującej się na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę