Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Czekają cierpliwie, słuchają wyrozumiale, traktują z miłością”

Główne zdjęcie
Martyna Pańkowska z babcią Alicją i dziadkiem Ryszardem Pańkowskimi

- Babcia i dziadek zawsze są blisko, zawsze pomogą w trudnych chwilach, bo można na nich liczyć, kiedy mały człowiek jest w potrzebie – opowiada rezolutnie Martyna Pańkowska w holu na parterze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, gdzie sala gimnastyczna zamieniła się w studio programu a la telewizyjne show z udziałem początkujących gwiazdek z klas: II c wychowawczyni Ewy Sawickiej i I c Bożeny Wachowskiej. Na scenie królowały recytacje, piosenki, muzyka i taniec, a na widowni uśmiech i wzruszenie szczęśliwych z zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka łomżyńskich seniorów.

Ośmioletnia uczennica klasy II c Martyna Pańkowska przed występem wyjawia nam, że jej dziadek jest bardzo dobrym mechanikiem i ma super prawo jazdy, natomiast babcia potrafi gotować pyszne zupy. Wyśmienita kucharka i znakomity kierowca są razem od 40 lat. „Kobieta i świat nie liczą lat” - wchodzi w słowo wygadanej wnuczce sympatyczna babcia Alicja Pańkowska i wcale nie kryguje się, podając swój wiek. - Mam 66 lat, a 30 przepracowałam w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży – wspomina z nostalgią, tak jak tuż obok małżonek Ryszard Pańkowski (lat 67) grę w piłkę nożną dla przyjemności na podwórku dzieciństwa i młodości. Przy okazji okazuje się, że dziadek pochodzi z Małego Płocka, a babcia z Łomży i jej specjalnością jest grochówka. - Martynka jest bardzo fajna, grzeczna, posłuszna i dobrze się uczy – chwali babcia wnuczkę, która przed publicznością recytuje koncert życzeń dla babci i dziadka: zdrowia, szczęścia, słodyczy i większej emerytury. - Wnuczki bardziej się kocha niż własne dzieci, dzieci są dorosłe... – konkluduje babcia z czworgiem wnucząt.

„Wychowują nas mniej rygorystycznie niż rodzice”
W sali ze stolikami w rzędach, uginającymi się od ciast, cukierków, owoców i soków, zaczyna się piąta edycja uroczystości organizowanej z myślą o bliskich sercom małych wykonawców seniorach. Znaki serdecznej sympatii fruwają nad głowami dzieci: czerwone serduszka na kurtynie dekoracji, lecz sympatia okazywana jest na żywo z obu stron przez pozdrawianie się rękami i gorące oklaski. - Pan Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył babcię i dziadka – opowiadała do mikrofonu z promiennym uśmiechem Ewa Sawicka, o której wychowanka Martynka orzeka, że „nasza pani jest stanowczo za młoda na bycie babcią”. - Dzieci nam często opowiadają o Państwa zaangażowaniu, a my to widzimy na co dzień. Babcie i dziadkowie przychodzą z samego rana z wnukami i odbierają po lekcjach częściej niż rodzice. Przeżywają sukcesy i współczują malcom, gdy zdarzy się porażka. Czekają cierpliwie, słuchają wyrozumiale, traktują z miłością – wszyscy wspominamy to po latach.


Kiedy ośmio- i sześciolatki w „Siódemce” deklamują wierszyki proste, tak wdzięczne, jak „wezmę kredki kolorowe i już kwiatki są gotowe”, śpiewają piosenki, grają na skrzypcach i tańczą, to w sali na parterze Miejskiego Domu Kultury DŚT na dobre trwa wieczorny koncert dla babć i dziadków. - Rok temu zaprosiłam do wspólnego śpiewania chór Senior Vita z Łomży, a teraz odwiedziły nas z własnym repertuarem wychowanki Joanny Zalewskiej oraz dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowogrodzie – mówi instruktor MDK i chórmistrzyni Magda Sinoff, prowadząca Studio Wokalne eMDeK, dające koncert różnorodny: w pierwszej części w świątecznym i noworocznym klimacie, a w dalszej partii pełen piosenek z rodziną jako tematem głównym. - Odziedziczyłam po babci talent muzyczny i wokalny, była dla mnie bardzo ważną osobą. Jej zdjęcie chyba jako jedyne stoi na półce w moim domu. Kochamy nasze babcie i dziadków, bo można im powiedzieć wszystko: nie boimy się ich, wychowują mniej rygorystycznie niż rodzice, więcej rozumieją, szybciej wybaczają. Można od nich uczyć się mądrości, rozumienia świata i radości, bo czas ich uczył pogody przez pokolenia.

Mirosław R. Derewońko

Fot. Jacek Babiel, Piotr Barbachowski i Marek Maliszewski

Foto: Martyna Pańkowska z babcią Alicją i dziadkiem Ryszardem Pańkowskimi
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę