Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Trzech Króli

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Od kilku lat w Polsce to dzień wolny od pracy, a w Łomży po raz czwarty przejdzie Orszak Trzech Króli. Tym razem wyjdzie w trzech parafii: Bożego Ciała, Krzyża Świętego i Św. Andrzeja Boboli. Barwne korowody mają się spotkać na Skate Park na os. Perspektywa, gdzie odbędzie się symboliczny pokłon Dzieciątku.

Pierwszy w Łomży Orszak Trzech Króli przeszedł w 2013 roku. Wówczas przeszedł z kościoła z Bożego Ciała na plac przed kościołem Krzyża Świętego. Te dwie parafie organizowały go także w dwóch kolejnych latach. Rokrocznie w łomżyńskim Orszaku Trzech Króli szło kilka tysięcy wiernych. Tym razem orszak powinien być jeszcze większy, bo do organizatorów dołączyła parafia pw. św. Andrzeja Boboli z ul. Wąskiej, oraz Urząd Miejski. 
- Współczesne „Orszaki Trzech Króli” są świadectwem dawanym przez ludzi, którzy w nich uczestniczą, że Jezus jest Królem, Synem Bożym, Odkupicielem świata, który za nas złożył Siebie w ofierze na Golgocie. To świadectwo jest bardzo potrzebne współczesnemu światu, który wydaje się nieraz zapominać o Chrystusie i Jego Dobrej Nowinie – pisał biskup Janusz Stepnowski zachęcając łomżan do dołączenia się do Orszaku Trzech Króli przed dwoma laty.

Ewangelia św. Mateusza mówi o Magach lub - według innych tłumaczeń - Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego "Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę".
Objawienie, nazywane z grecka Epifanią, oznacza zjawienie się, ukazanie się bóstwa w ludzkiej postaci. W liturgii zachodniej akcent uroczystości Objawienia pada na Trzech Królów. Pokłon magów-mędrców, których do Jezusa przywiodła gwiazda, wskazuje, że cały wszechświat (gwiazda, a więc kosmos) został poruszony narodzeniem Chrystusa. Przybywają do Niego poganie (mędrcy), aby oddać cześć Bogu. Wydarzenie wskazuje na możliwość poznania Boga dzięki rzetelnemu poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku.
Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary. Wedle tradycji były nimi: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej, mirrę - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz Króla (złoto).
Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się jako inicjały trzech króli.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę