Warsztaty nie będą batalionem

„Warsztaty Techniczne w Łomży stanowią ważny element systemu zabezpieczenia sił zbrojnych” - pisze Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w odpowiedzi na prośbę prezydenta miasta o przywrócenie mobilności tutejszej jednostki wojskowej. Minister Macierewicz nie obiecuje, że spełni prośbę, ale wskazuje, że obecnie „ocenia się za zasadne utrzymanie na wschodnich i północno-wschodnich rubieżach kraju potencjału umożliwiającego skuteczne reagowanie na pojawiające się zagrożenia”.
W 2011 roku w związku z likwidacją 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki wchodzący w jego skład mobilny 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. płk Mariana Raganowicza został przekazany do 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie, a następnym roku przeformowany w stacjonarne Warsztaty Techniczne. Zmiana spowodowała także znaczne ograniczenie liczby kadry wojskowej w Łomży i w efekcie likwidację Garnizonu Łomża.
Jeszcze w 2014 roku, po zajęciu przez Rosję Krymu i wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy o odtworzenia batalionu remontowego i wzmocnienie struktur wojskowych w regionie apelował do ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka (PO) poseł Lech Kołakowski (PiS). Jego wystąpienie jednomyślnie poparli radni miasta poprzedniej kadencji, ale na niewiele się to zdało. W odpowiedzi minister napisał, że „resort obrony narodowej nie prowadzi prac nad przeformowaniem Warsztatów Technicznych w Łomży na batalion remontowy”, ale „wstępna analiza potrzeb systemu zabezpieczenia logistycznego Sił Zbrojnych RP wskazuje na potencjalną konieczność rozszerzenia zakresu świadczenia usług przez Warsztaty Techniczne w Łomży, co będzie wymagać zwiększenia ich potencjału i możliwości remontowych”.
Na początku grudnia, po zmianie rządu o przywrócenie mobilności Warsztatom Technicznym do ministra Antoniego Macierewicza z PiS zaapelował prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS). Odpowiedź nowego ministra w swej istocie jest podobna do odpowiedzi poprzedniego.
- „Siły zbrojne do sprawnego funkcjonowania muszą posiadać w swojej strukturze jednostki różnego rodzaju i typu. Część jednostek zabezpieczenia z uwagi na potrzeby sił zbrojnych to jednostki stacjonarne. Posiadają one specyficzne zdolności wykraczające często poza możliwości jednostek mobilnych. Dzięki posiadaniu zarówno jednostek stacjonarnych jak i mobilnych, a także organizowaniu oraz planowaniu współdziałania między nimi, uzyskuje się efekt synergii. Mając na uwadze powyższe Warsztaty Techniczne w Łomży stanowią ważny element systemu zabezpieczenia sił zbrojnych - czytamy w liście podpisanym przez ministra Macierewicza, który informuje prezydenta Łomży, że „planowana jest rozbudowa zaplecza technicznego jednostki w celu stworzenia warunków do realizacji napraw i remontów zgodnie z wymogami oraz standardami dla wdrażanego nowoczesnego sprzętu wojskowego”.
To oznacza, że batalion w Łomży przynajmniej w najbliższej przysżłości nie zostanie odtworzony. Minister Macierewicz wskazuje jednak, że obecnie dokonując analizy i oceny sytuacji bezpieczeństwa oraz aktualnego stanu struktur sił zbrojnych ocenia się za zasadne utrzymanie na wschodnich i północno-wschodnich rubieżach kraju potencjału umożliwiającego skuteczne reagowanie na pojawiające się zagrożenia.
- Wśród szerokiego spektrum analizowanych możliwości, szczególnego znaczenia nabiera sukcesywny wzrost potencjału bojowego jednostek tzw. „ściany wschodniej” - pisze dodajać, że "w ramach powyższych prac wszystkie rejony wschodniej i północno-wschodniej Polski, w tym i region nad Narwią, brane są pod uwagę.”
zobacz: Garnizon Łomża do Białegostoku