Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

ŁSM: sprzeciw wobec polityki śmieciowej prezydenta Chrzanowskiego

„Zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży wyraża zaniepokojenie zapowiedzią znaczącej podwyżki opłat za wywóz i utylizację odpadów komunalnych oraz sprzeciw wobec sposobu wprowadzania tej podwyżki wywołujący podejrzenie braku racjonalności ekonomicznej i obarczania mieszkańców Łomży nieuzasadnionymi kosztami” - czytamy w liście jaki władze tej spółdzielni wysłały do prezydenta Łomży. Podczas jutrzejszej sesji radni mają podjąć decyzję w sprawie podwyżki opłat za śmieci. Prezydent zaproponował horrendalną wręcz podwyżkę, która w przypadku mieszkańców bloków miałaby sięgać niemal 50%. Zarząd ŁSM pyta jak wyliczono podwyżkę i dlaczego nie było wcześniej żadnych konsultacji.

W liście do prezydenta Chrzanowskiego zarząd ŁSM przypomina, że spółdzielnia ta jest największym płatnikiem „podatku śmieciowego” w Łomży. Spółdzielnia świadczy nieodpłatnie usługę zbierając od ponad ośmiu tysięcy rodzin i przekazując miastu sumę należnych opłat wg. złożonych deklaracji.
- Angażujemy w tym celu własne środki, przekazując opłaty także za dłużników – pisze zarząd ŁSM wnosząc „w imieniu Spółdzielni oraz blisko trzeciej części mieszkańców Łomży wnosimy” o dokonanie i przedstawienie rozliczenia dotychczasowych kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w mieście, z uwzględnieniem wpływów z tytułu opłat oraz sprzedaży surowców wtórnych.
Władze spółdzielni chcą także przedstawienia „kalkulacji kosztów po wprowadzeniu wywozu odpadów do spalarni wraz z informacją, czy dokonano wyboru odbiorcy uwzględniając wpływy z tytułu dostawy paliwa (odpadów) czy też wybór spalarni nie uwzględniał żadnych analiz ekonomicznych, czyli wszelkimi kosztami obciążono wyłącznie mieszkańców Łomży.
Wnoszą także o zaniechanie działań wskazujących na odtwarzanie monopolu „śmieciowego”, czyli rozszerzania działalności ZGO sp. z o.o. na sferę odbioru odpadów komunalnych. W ich ocenie doprowadzi to do eliminacji z rynku prywatnych firm wywozowych, a w konsekwencji wzrostu opłat.
- Takie działania byłyby działaniami na niekorzyść mieszkańców Łomży i to za tychże mieszkańców pieniądze – piszą członkowie zarządu ŁSM.

Prezydent zapomniał o konsultacjach
Na końcu swego listu do prezydenta Chrzanowskiego zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zwraca uwagę, że „dobrą praktyką władz Miasta była konsultacja przed wprowadzaniem różnego rodzaju podwyżek i regulacji opłat. Pozwalała ona wyjaśnić wszelkie uwarunkowania tych działań, ale także eliminowała niejasności przed wdrożeniem zmian zwiększających obciążenie mieszkańców. Szkoda, że praktyka ta została przez obecne władze zaniechana.” 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę