Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 maja 2022 napisz DONOS@

ŁSM: sprzeciw wobec polityki śmieciowej prezydenta Chrzanowskiego

„Zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży wyraża zaniepokojenie zapowiedzią znaczącej podwyżki opłat za wywóz i utylizację odpadów komunalnych oraz sprzeciw wobec sposobu wprowadzania tej podwyżki wywołujący podejrzenie braku racjonalności ekonomicznej i obarczania mieszkańców Łomży nieuzasadnionymi kosztami” - czytamy w liście jaki władze tej spółdzielni wysłały do prezydenta Łomży. Podczas jutrzejszej sesji radni mają podjąć decyzję w sprawie podwyżki opłat za śmieci. Prezydent zaproponował horrendalną wręcz podwyżkę, która w przypadku mieszkańców bloków miałaby sięgać niemal 50%. Zarząd ŁSM pyta jak wyliczono podwyżkę i dlaczego nie było wcześniej żadnych konsultacji.

W liście do prezydenta Chrzanowskiego zarząd ŁSM przypomina, że spółdzielnia ta jest największym płatnikiem „podatku śmieciowego” w Łomży. Spółdzielnia świadczy nieodpłatnie usługę zbierając od ponad ośmiu tysięcy rodzin i przekazując miastu sumę należnych opłat wg. złożonych deklaracji.
- Angażujemy w tym celu własne środki, przekazując opłaty także za dłużników – pisze zarząd ŁSM wnosząc „w imieniu Spółdzielni oraz blisko trzeciej części mieszkańców Łomży wnosimy” o dokonanie i przedstawienie rozliczenia dotychczasowych kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w mieście, z uwzględnieniem wpływów z tytułu opłat oraz sprzedaży surowców wtórnych.
Władze spółdzielni chcą także przedstawienia „kalkulacji kosztów po wprowadzeniu wywozu odpadów do spalarni wraz z informacją, czy dokonano wyboru odbiorcy uwzględniając wpływy z tytułu dostawy paliwa (odpadów) czy też wybór spalarni nie uwzględniał żadnych analiz ekonomicznych, czyli wszelkimi kosztami obciążono wyłącznie mieszkańców Łomży.
Wnoszą także o zaniechanie działań wskazujących na odtwarzanie monopolu „śmieciowego”, czyli rozszerzania działalności ZGO sp. z o.o. na sferę odbioru odpadów komunalnych. W ich ocenie doprowadzi to do eliminacji z rynku prywatnych firm wywozowych, a w konsekwencji wzrostu opłat.
- Takie działania byłyby działaniami na niekorzyść mieszkańców Łomży i to za tychże mieszkańców pieniądze – piszą członkowie zarządu ŁSM.

Prezydent zapomniał o konsultacjach
Na końcu swego listu do prezydenta Chrzanowskiego zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zwraca uwagę, że „dobrą praktyką władz Miasta była konsultacja przed wprowadzaniem różnego rodzaju podwyżek i regulacji opłat. Pozwalała ona wyjaśnić wszelkie uwarunkowania tych działań, ale także eliminowała niejasności przed wdrożeniem zmian zwiększających obciążenie mieszkańców. Szkoda, że praktyka ta została przez obecne władze zaniechana.” 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę