Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Chrzanowski chce horrendalnie podnieść opłaty za śmieci w Łomży

Główne zdjęcie
stawki opłat za śmieci w Łomży - stare i nowe

Prezydent Mariusz Chrzanowski przesłał do radnych projekt podwyżek opłat za śmieci w Łomży. Stawki mają wzrosnąć nawet o blisko 50% w stosunku do obecnych. W największym stopniu podwyżki odczują mieszkańcy bloków. W przypadku domów jednorodzinnych opłata ma wzrosnąć jedynie o około 30%. Nowy cennik, jeśli zatwierdzą go radni miasta, ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Zgodnie z przesłanym przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego projektem uchwały stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego w zabudowie jednorodzinnej ma wynosić 45 zł miesięcznie wobec 35,00 zł dotychczas. W zabudowie wielorodzinnej od gospodarstwa domowego opłata ma sięgnąć 29 zł miesięcznie, a teraz wynosi ona 20 zł.
W przypadku segregowania opadów „podatek śmieciowy” od gospodarstwa domowego ma wynosić w zabudowie jednorodzinnej 34 zł miesięcznie (jest 26 zł), a w blokach 22 zł miesięcznie wobec 15 zł dziś.
Najmniej za śmieci mają płacić osoby gospodarujące samotnie, ale i ich nie ominie podwyżka. W zabudowie jednorodzinnej opłata ma wzrosnąć z 16 zł do 17 zł miesięcznie, a w zabudowie wielorodzinnej z 9 zł na 11 zł miesięcznie.

Generalnie nowe stawki opłat za śmieci w domkach jednorodzinnych będą o około 1/3 wyższe niż w blokach. Tak jest bo z ratuszowych wyliczeń wynika, że koszty zbierania i unieszkodliwiania odpadów w zabudowie jednorodzinnej są o 52% wyższe niż w zabudowie wielorodzinnej.

Podatek śmieciowy rośnie, bo rosną ceny na miejskim wysypisku
Prezydent tłumaczy, że konieczność zmiany stawek spowodowana jest między innymi wzrostem kosztów przyjmowania odpadów przez Zakład Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. Spółka podniosła m.in. o 55,9% (z 184,65 zł netto za tonę do 287,89 zł netto za tonę) stawkę opłat za przyjmowanie odpadów zmieszanych.
- Wzrost ten wynika głównie z konieczności skierowania odpadów niesortowanych do spalarni, co zostało wymuszone przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015r w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, które wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku – przekonuje radnych prezydent, który de facto  zatwierdza także cennik ZGO bo to miejska spółka.

Zakład Gospodarowania Odpadami do zarządzania wysypiskiem w Czartorii koło Miastkowa radni powołali na wniosek prezydenta Chrzanowskiego na początku roku. Jeszcze do niedawna wiceprezesem spółki był obecny poseł Kazimierz Gwiazdowski (PiS). Do miejskiej spółki śmieciowej trafił z woli prezydenta Chrzanowskiego wprost z jego swoistego „gabinetu politycznego” jaki tworzą doradcy i asystenci rządców samorządów. Gwiazdowski do czasu objęcia posady wiceprezesa był urzędowym asystentem prezydenta Chrzanowskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę