Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Zabezpieczą przed powodzią i suszą?

Główne zdjęcie
Mapa obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi

Na blisko 60 milionów złotych szacowane są koszty koniecznych inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową w regionie Łomży. Zadań jest pięć. Znajdują się w zaktualizowanym Programie Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły. Ich realizacja ma ograniczyć straty spowodowane przez ewentualną powódź, ale także uchronić rolników gospodarujących na okolicznych polach również przed skutkami suszy.

Narew jako główna rzeka regionu jest też głównym zagrożeniem powodziowym - a historia pokazuje, że nie tylko potencjalnie. Wśród planowanych do realizacji zadań jest m.in. odbudowa wału przeciwodziowego i przepompowni Sulin pod Wizną. Wał przeciwpowodziowy Sulin (długości 4,331 m) został uznany po okresowej kontroli stanu technicznego za mogący stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa dla ochranianego obszaru. Koszt odbudowy wału szacowany jest na 5 mln zł, a zadanie ma być wykonane do 2030 rok. Znacznie szybciej ma być zrealizowana kompletna przebudowa przepompowni Sulin za 2,5 mln zł.  Obecnie – jak czytamy w uzasadnieniu inwestycji - przepompownia jest w złym stanie techniczny, który nie pozwala na jej eksploatację. Odbudowa pompowni zapewni bezpieczne odprowadzenie wody z polderu chronionego wałem przy wysokich stanach w rzece Narew. Bez pompowni rolnicy znacznie później mogą rozpoczynać prace na polderze chronionym wałem, w trakcie letnich przyborów wysokie stany wody na zawalu powodują straty w plonach.

Wśród zadań do realizacji na najbliższe lata – do 2020 roku - jest także modernizacja koryta rzeki Łomżyczki i odbudowa ponad 30 km powiązanych z rzeczką rowów melioracji. Modernizacja koryta rzeki oraz odbudowa rowów i istniejących budowli pozwoli na wyeliminowanie przynajmniej części podtopień powodowanych ich ograniczoną przepustowością. Natomiast odbudowa budowli piętrzących pozwoli na utrzymywanie wyższego poziomu wód gruntowych na powierzchni ponad 350 hektarów użytków rolnych. Łączny koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 20 milionów złotych.

Jeszcze większe droższe przedsięwzięcie – koszty 30 mln zł – związane są z melioracją rowów i rzeki rzeka Ruż na terenie gminy Śniadowo. W tym wypadku do melioracji jest ponad 60 km rowów. Odbudowa budowli piętrzących znajdujących się zarówno na tej rzeczce jak i na prowadzących do niej rowach pozwoli na utrzymywanie wyższego poziomu wód gruntowych w zasięgu oddziaływania poszczególnych budowli gdzie znajduje się niemal 770 hektarów użytków rolnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę