Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Naczelnik

Jak stwierdził pewien rzeźbiarz: „medale to kieszonkowe monumenty”. Oto dwa przykłady z kolekcji Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Naczelnik Państwa Polskiego - wzniosły temat, był (i jest nadal) nie lada wyzwaniem dla medalierów. Oto efekty pracy dwojga artystów - oszczędna w wyrazie twórczym kwintesencja epopei wojskowej Wyzwoliciela narodu polskiego. Charakterystyczny profil Naczelnika, dzieło Bohdana Chmielewskiego z 1986, uzupełnia na rewersie koronowany orzeł polski unoszący się nad trójką wgłębnie bitych orłów: rosyjskim, austriackim i pruskim. Pod prawą łapą orła znak mennicy warszawskiej.). Drugi medal jest dziełem Stanisławy Wątróbskiej z 1983 roku, ze wzruszającą na rewersie wizją oddziału legionistów z 6 sierpnia 1914 roku. Tym razem przód medalu zdobi portret Józefa Piłsudskiego en face w słynnej „maciejówce” i napisem w otoku: Niepodległość Polski 11 listopada 1918 r. Średnica medali: 70 mm. Brąz posrebrzany oraz tombak patynowany. Wydawca obu oznaczony na awersie: PTAiN  (Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne).

Bolesław Deptuła
wt, 10 listopada 2015 17:45
Data ostatniej edycji: wt, 10 listopada 2015 17:49:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę