Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Uwaga pieszy na drodze

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Pięciu pieszych i trzech rowerzystów zostało potrąconych przez samochody w Łomży. To bilans tylko z października, choć miesiąc jeszcze się nie skończył. Jesień to okres w którym najczęściej dochodzi do tego typu wypadków. - Jest to spowodowane głównie tym, że pogarszają się warunki atmosferyczne, a co za tym idzie i drogowe, szybciej zapada zmierzch, a piesi stają się mniej widoczni – mówią policjanci. W czwartek od rana w całym kraju – także w Łomży - będzie prowadzona akcja pieszy, w trakcie której więcej niż zwykle patroli policyjnych będzie obserwowało zachowanie pieszych i kierowców zwłaszcza w okolicach głównych skrzyżowań.

- Główną przyczyną poważnych w skutkach wypadków drogowych z udziałem osób pieszych jest niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu przede wszystkim w rejonie przejść dla pieszych. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i samych pieszych – podkreśla Ewelina Szlesińska, oficer prasowy KMP w Łomży. - Z 5. takich zdarzeń do których doszło w Łomży w październiku dwa były z winy pieszych, a trzy z winy kierowców.  
Policjanci wskazują, że kierowcy często zapominają, że dojeżdżając do przejścia dla pieszych nie wolno wyprzedzać pojazdu jadącego obok, a szczególnie zabrania się omijania wolnym pasem pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Dodatkowo, jeżeli w takim przypadku pieszy nie zachowa szczególnej ostrożności i nie zastosuje zasady ograniczonego zaufania poprzez zwykłe spojrzenie zza stojącego samochodu, aby sprawdzić czy pasem obok nie nadjeżdża inny pojazd, to sytuacja taka może skończyć się tragicznie.
- Pieszy na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo, ale to nie zdejmuje z niego obowiązku aby upewnił się czy na to przejście może bezpiecznie wejść – dodaje Piotr Pietrzak, naczelnik wydziału ruchu drogowego KMP w Łomży.  
Eksperci zalecają, aby pieszy przed wejściem na przejście spróbował upewnić się, że kierowca go widzi.
- Pamiętajmy, że jesienią mokre ulice, czasami pokryte liśćmi są bardzo śliskie i kierowcy nawet jeśli będą chcieli zatrzymać samochód droga hamowania może się wydłużyć  - przypomina Ewelina Szlesińska.

„Odblaski? Podaj dalej!”
Zwłaszcza w taka pogodę jak teraz, gdy pieszy chroni się przed deszczem i naciąga na głowę kaptur może mieć ograniczone pole widoczności dlatego ważne jest aby był dobrze widoczny. W ramach działań  pod nazwą „Odblaski? Podaj dalej!” mundurowi przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, a także zachęcają mieszkańców miasta do umieszczania takich elementów na swoich ubraniach i korzystania z nich po zmroku. Pieszy czy rowerzysta z odblaskami jest o wiele lepiej widoczny na drodze niż bez tych elementów.

cz
śr, 21 października 2015 18:28
Data ostatniej edycji: śr, 21 października 2015 18:30:15

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę