Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Ta susza była wielkim kataklizmem...

Główne zdjęcie
Koszenie trawy, która w wyniku suszy nie urosła

Straty spowodowane przez suszę tylko w województwie podlaskim wyniosą około pół miliarda złotych. Tak wynika z ciągle jeszcze niepełnego zestawienia wyliczeń, powołanych przez wojewodę, komisji szacujących straty w poszczególnych gminach. Komisje gminne oszacowały straty w ponad 32 tysiącach gospodarstwach rolnych na powierzchni upraw sięgającej niemal 400 tysięcy hektarów. - Oszacowana wartość szkód prawdopodobnie wyniesie około 500 milionów złotych – podaje Joanna Pilcicka rzecznik wojewody podlaskiego zastrzegając, że nie jest to jeszcze wartość ostateczna, gdyż w kilku gminach sporządzane są jeszcze protokoły.

Susza dotknęła region w wakacje. Specjalne, powołane na wniosek samorządów przez wojewodę podlaskiego, komisje do szacowania szkód wyrządzonych suszą pracowały w 118 gminach województwa.
- Komisje gminne oszacowały straty w 32 tysiącach 265 gospodarstwach rolnych na powierzchni 392 tysięcy 566 hektarów – podaje Pilcicka.
Dane dotyczące liczby gospodarstw dotkniętych przez suszę są tylko nieco mniejsze od liczy gospodarstw, których właściciel wystąpili  o obiecaną przez rząd pomoc szuszową. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w skali województwa zarejestrowała ponad 31 tys. wniosków. Wartość wsparcia jakie mogą otrzymać rolnicy jest jednak już kilkukrotnie niższa od wartości start jakie ponieśli.  
Z szacunków komisji suszowych wynika, że straty te sięgają pół miliarda złotych, a suma wsparcia na jaką wyliczone są wnioski rolników do ARiMR wynosi w województwie podlaskim „tylko” 85 milionów złotych.

Goszczący we wtorek w Łomży prezes ARiMR Andrzej Gross mówił, że wypłata tych środków ma ruszyć w najbliższych dniach.
- Trudno mi powiedzieć czy w tym tygodniu, czy w przyszłym – odpowiadał dopytywany. -  Ta susza była wielkim kataklizmem. Celem Agencji jest jak najszybsze wypłacenie pomocy szusowej. Jeszcze oczekujemy na uzupełnienia, czy też poprawki protokołów szkód, i w zasadzie tylko to powoduje lekkie wydłużenie tego okresu gdzie będziemy płacić – wyjaśniał prezes Gross zapewniając, że Agencja jest przygotowana do wypłaty środków.
Prezes Andrzej Gross potwierdził także, że suma pomocy o jaką wnioskują rolnicy o ponad 200 milionów złotych przekracza środki zabezpieczone na ten cel w budżecie.
- Cięgle weryfikujemy te wnioski – mówił Gross. - Trzeba liczyć się będzie korekta, ten deficyt się zmniejszy.

cz
wt, 13 października 2015 13:52
Data ostatniej edycji: śr, 14 października 2015 09:04:37

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę