Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Łomża nie zostanie podłączona do mostu gazowego Polska - Litwa

Główne zdjęcie
Przebieg gazociągu Polska – Litwa przez poszczególne powiaty. "Należy zaznaczyć, że przebieg gazociągu przedstawiony na mapie wynika z wstępnych ustaleń dokonanych na etapie opracowywania studium wykonalności i nie powinien być brany pod uwagę jako ostateczny i obowiązujący" - wyjaśnia Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Do końca 2019 roku planowane jest ukończenie budowy i przekazanie do eksploatacji nowego gazociągu łączącego Polską i Litwę. Będzie on przebiegał m.in. przez teren powiatu łomżyńskiego. Niestety jak wynika z najnowszych informacji w ramach planowanej inwestycji nie będzie budowy odgałęzienia do Łomży. Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, odpowiadając na interpelację posła Lecha Kołakowskiego poinformował, że projekt tego połączenia nie został ujęty w projekcie nowego Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju sieci przesyłowej gazu na lata 2016-2025, który GAZ-SYSTEM poddał ogólnodostępnym konsultacjom w sierpniu 2015 r.

Projekt połączenia transgranicznego Polska-Litwa (GIPL) przewiduje budowę interkonektora gazowego o łącznej długości 534 km i przepustowości 2,4 mld m3 gazu rocznie w kierunku Litwy oraz 1,7 mld m3 w kierunku Polski. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 558 mln EUR. Jeszcze w ubiegłym roku projekt otrzymał zapewnienie finansowego wsparcia przez Unie Europejską z instrumentu finansowego CEF-Energy w wysokości ok. 295 mln EUR na prace budowlane oraz ok. 10,5 mln EUR na prace przedinwestycyjne. Celem inwestycji jest zapewnienie Państwom Bałtyckim, w szczególności Litwie, bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw paliwa gazowego.
- Inwestor odpowiadający za polski odcinek gazociągu, spółka GAZ-SYSTEM, planuje podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie realizacji projektu w 2016 r. Planowana data uzyskania pozwolenia na budowę to czerwiec 2017 r. Ukończenie budowy gazociągu i przekazanie go do eksploatacji planowane jest do końca 2019 r – przekazuje planowanych harmonogram inwestycji wiceminister Piertrewicz.

Milion złotych dla gmin
Nowy gazociąg ma przebiegać przez tereny powiatów grajewskiego, kolneńskiego i zachodnią część powiatu łomżyńskiego. Na terenie tego ostatniego powiatu długość gazociągu szacowana jest na ok. 17,5 km. Gminy, przez których teren ma przebiegać gazociąg będą uzyskiwały dochody z podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości inwestycji znajdującej się na terenie gminy.
- Zakładając wartość 1 km gazociągu przesyłowego na poziomie 2,5-3,0 mln PLN, szacunkowy wpływ z podatku od nieruchomości w gminach, na terenie których planowana jest jego budowa wynosi ok. 875 tys zł. - 1 mln. 50 tys. zł rocznie – wylicza wiceminister Jerzy Pietrewicz pieniądze jakie powinny trafić tylko do gmin z powiatu łomżyńskiego.

Bez połączenia do Łomży
Niestety jak się okazuje, pomimo ujmowania takiego odgałęzienia na mapach projektowych, w ramach planowanej teraz inwestycji nie będzie budowy odgałęzienia gazociągu przez Łomżę. 
Wiceminister gospodarki podał, że projekt tego połączenia nie został ujęty w projekcie nowego Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju sieci przesyłowej gazu na lata 2016-2025, który GAZ-SYSTEM poddał ogólnodostępnym konsultacjom w sierpniu 2015 r.
- Ewentualne utworzenie połączenia gazociągu GIPL z siecią dystrybucyjną w rejonie Łomży będzie podlegać obowiązującym procedurom, a w szczególności procedurze przyłączania do sieci przesyłowej zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne i Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego – napisał wiceminister Pietrewicz.

Z widokiem na most
Gazociąg Polska-Litwa to już druga strategiczna linia infrastruktury technicznej łączącej oba kraje i przebiegając w pobliżu Łomży, z której mieszkańcy regionu nie będą mogli czerpać. Tak jest ze zbudowanym już mostem energetycznym Polska – Litwa. Aby mieszkańcy regionu mogli podłączyć się pod prąd płynący mostem należy zbudować przy stacji 400kV w Podgórzu także stację 110kV. Choć pierwotnie rozważano jej budowę jednocześnie ze stacja 400kV, ostatecznie z tej części inwestycji zrezygnowano.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę