Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Czad, cichy zabójca

Nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle, ale… jest silnie trujący, palny i wybuchowy. Już niewielkie stężenie CO w powietrzu jest śmiertelne dla człowieka – ostrzegają strażacy z Łomży, przypominając o czadzie, który może ulatniać się z np. z nieszczelnych i niedrożnych kominów. W związku z rozpoczętym okresem grzewczym strażacy przestrzegają też przed niewłaściwym użytkowaniem oraz pozostawianiem bez dozoru włączonych do sieci przenośnych grzejników, kuchenek i innych urządzeń elektrycznych nie przystosowanych do ciągłej pracy. Radzą też aby w domach montować czujki dymu i tlenku węgla.

- Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad! - podkreślają strażacy przypominając, że podstawową zasadą bezpieczeństwa jest instalowanie i stosowanie tylko urządzeń, które mają dopuszczenia i atesty krajowe.
Nigdy nie należy stosować urządzeń w jakikolwiek sposób uszkodzonych.
Należy zlecać okresowe przeglądy kanałów kominowych i wentylacyjnych.
Nie wolno wykonywać prowizorycznych podłączeń, czy na własną rękę przerabiać instalacje.
Nie wolno ustawiać grzejników bezpośrednio na podłożu palnym lub w pobliżu materiałów łatwo zapalnych, jak np. firanek, czy mebli.
Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych i przesadnie utykać wszystkich otworów – tylko prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach uchroni nas przed atakiem niewidzialnego zabójcy, czyli tlenku węgla zwanego czadem.
Nie należy ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową – niestety takie praktyki mogą skończyć się zatruciem.

Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w porze nocnej, gdy domownicy śpią i są nieświadomi zagrożenia. Nie lekceważ takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenie akcji serca i oddychania. Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem! Należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnąć porady lekarskiej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę