Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

PIRol domaga się działań ministra rolnictwa

- Trudna sytuacja w sektorze rolniczym, wymaga od rządu podjęcia natychmiastowych oraz zdecydowanych rozwiązań – czytamy w wystąpieniu Podlaskiej Izby Rolniczej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Izba domaga się przyspieszenia wypłaty dopłat bezpośrednich, odstąpienia bądź odroczenia zapłaty pierwszej raty kary za przekroczenie limitów produkcji mleka oraz wsparcia finansowego prac komisji szacujących straty suszowe, które w niektórych gospodarstwach są już po raz drugi czy trzeci.

W wystąpieniu PIRol czytamy, że w ostatnim czasie w województwie podlaskim odnotowuje się zniżkę opłacalności produkcji spowodowaną m.in. szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę łowną oraz wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń.
- Nietrafione decyzje urzędników znacząco wpłynęły na spadek i tak już niskiego pogłowia trzody oraz ceny skupu trzody chlewnej – podkreśla  Adam Niebrzydowski, wiceprezes izby, który podpisał się pod wystąpieniem.
Teraz rolnikom z województwa najbardziej doskwiera trwająca od wielu tygodni susza, która  powoduje duże straty we wszystkich uprawach. Rolnicy odnotowują znaczne spadki plonów pasz objętościowych - głównego źródła wyżywienia bydła, którego produkcja dominuje w województwie podlaskim.
- Natomiast ogrom prac jaki w chwili obecnej wykonują członkowie komisji ds. oszacowania strat na obszarach dotkniętych suszą przerósł wszelkie oczekiwania – pisze Niebrzydowski informując ministra, że komisje szacują straty w niektórych gospodarstwach już po raz drugi czy trzeci.
Wobec powyższego zwracamy się do Pana Ministra o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu:
- przyspieszenie wypłaty dopłat bezpośrednich oraz z tytułu płatności rolnośrodowiskowych,
- odstąpienie bądź odroczenie od zapłaty pierwszej raty opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015,
- zabezpieczenie wsparcia finansowego za prace komisji ds. oszacowania strat na obszarach dotkniętych suszą

PIRol wystąpiła także do wojewody podlaskiego o pilne zwołanie posiedzenia zespołu ds. rozwiązywania problemów wsi. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę