poniedziałek, 27 stycznia 2020 napisz DONOS@

Miejska koncepcja na nowy dworzec autobusowy

Atelier „Zetta”, pracownia białostockiego architekta Zenona Zabagło, który do lat opracowuje koncepcję zagospodarowania Starego Rynku w Łomży, otrzymała z miasta zlecenia na opracowanie koncepcji programowo przestrzennej terenu obecnego dworca autobusowego w Łomży, położonego przy skrzyżowaniu Al. Legionów z ul. Sikorskiego. Jak wyjaśnia Łukasz Czech z ratusza opracowanie dokumentu jest niezbędne w dalszych negocjacjach z podmiotami prywatnymi, zainteresowanymi realizacją centrum handlowo - komunikacyjnego na tym terenie, w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, ale „będzie również przydatny w momencie, gdyby to Miasto samo musiało przebudować dworzec autobusowy.”

Dworzec PKS w Łomży
Dworzec PKS w Łomży

Realizacja w ramach partnerstwa prywatno-publicznego Miejskiego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego było jednym z pierwszy pomysłów ogłoszonych przez prezydenta Mieczysław Czerniawskiego zaraz po przejęciu władzy w mieście przed czterema laty. Nowoczesne obiekty zbudowane w miejscu dzisiejszego dworca PKS miały stworzyć „nowe centrum miasta”. Obiekty miały połączyć funkcje transportowe, administracyjne, handlowe i usługowe. Założenie było takie, że na miejskiej działce wybuduje je prywatny przedsiębiorca, który przez co najmniej 30 lat mógłby czerpać zyski, a później całość oddać miastu. Ostatecznie do negocjacji z miastem wiosną 2013 roku przystąpiły trzy podmioty. Poprzednim rządcom Łomży nie udało się doprowadzić rozmów do końca i podpisać umowy z jednym chętnych. Na kilka tygodni przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi ówczesny wiceprezydent Beniamin Dobosz mówił, że potencjalni inwestorzy chcą jeszcze podzielić się z miastem „ryzykiem” inwestycyjnym w postaci wzięcia kredytu na realizację inwestycji pod zastaw miejskiej działki.  Aby tak się stało potrzeba jest zgoda Rady Miasta. Ówczesne władze miasta oceniały, że lepiej będzie jeśli decyzje w tej sprawie podejmą nowe władze samorządu. Rozmowy z potencjalnymi inwestorami od początku objęte są klauzula poufności do tego stopnia, że dotychczas nie przedstawiono nawet szkiców i rysunków „nowego centrum Łomży”.
Po objęciu władzy w mieście przez nową ekipę rozmowy o realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego są kontynuowane. I – jak wyjaśnia Łukasz Czech z ratusza -  z nimi związane jest także zlecenia jakie w sierpniu z miasta otrzymało Atelier „Zetta” Zenon Zabagło. Do końca września ma ono opracować koncepcję programowo przestrzenną terenu obecnego dworca autobusowego w Łomży.
- Jej podstawowym elementem jest ocena wpływu planowanych obiektów na układ komunikacyjny miasta i zakres niezbędnego dostosowania układu komunikacyjnego miasta do potrzeb obsługi tych obiektów – podaje Czech. - Opracowanie dokumentu jest niezbędne w dalszych negocjacjach z podmiotami prywatnymi, zainteresowanymi realizacją centrum handlowo - komunikacyjnego na tym terenie, w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego.
W przesłanych wyjaśnieniach miejski urzędnik dodaje, że dokument, za który ratusz ma zapłacić ok. 35 tys. zł.  ten „będzie również przydatny w momencie, gdyby to Miasto samo musiało przebudować dworzec autobusowy.”

Przypomnijmy: pod koniec 2014 roku umowę użytkowania należącego do miasta dworca autobusowego, wypowiedział zarządzający nim od samego początku PKS Łomża. Okres wypowiedzenia trwa do końca 2015 roku.


 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę