Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Miejska koncepcja na nowy dworzec autobusowy

Główne zdjęcie
Dworzec PKS w Łomży

Atelier „Zetta”, pracownia białostockiego architekta Zenona Zabagło, który do lat opracowuje koncepcję zagospodarowania Starego Rynku w Łomży, otrzymała z miasta zlecenia na opracowanie koncepcji programowo przestrzennej terenu obecnego dworca autobusowego w Łomży, położonego przy skrzyżowaniu Al. Legionów z ul. Sikorskiego. Jak wyjaśnia Łukasz Czech z ratusza opracowanie dokumentu jest niezbędne w dalszych negocjacjach z podmiotami prywatnymi, zainteresowanymi realizacją centrum handlowo - komunikacyjnego na tym terenie, w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, ale „będzie również przydatny w momencie, gdyby to Miasto samo musiało przebudować dworzec autobusowy.”

Realizacja w ramach partnerstwa prywatno-publicznego Miejskiego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego było jednym z pierwszy pomysłów ogłoszonych przez prezydenta Mieczysław Czerniawskiego zaraz po przejęciu władzy w mieście przed czterema laty. Nowoczesne obiekty zbudowane w miejscu dzisiejszego dworca PKS miały stworzyć „nowe centrum miasta”. Obiekty miały połączyć funkcje transportowe, administracyjne, handlowe i usługowe. Założenie było takie, że na miejskiej działce wybuduje je prywatny przedsiębiorca, który przez co najmniej 30 lat mógłby czerpać zyski, a później całość oddać miastu. Ostatecznie do negocjacji z miastem wiosną 2013 roku przystąpiły trzy podmioty. Poprzednim rządcom Łomży nie udało się doprowadzić rozmów do końca i podpisać umowy z jednym chętnych. Na kilka tygodni przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi ówczesny wiceprezydent Beniamin Dobosz mówił, że potencjalni inwestorzy chcą jeszcze podzielić się z miastem „ryzykiem” inwestycyjnym w postaci wzięcia kredytu na realizację inwestycji pod zastaw miejskiej działki.  Aby tak się stało potrzeba jest zgoda Rady Miasta. Ówczesne władze miasta oceniały, że lepiej będzie jeśli decyzje w tej sprawie podejmą nowe władze samorządu. Rozmowy z potencjalnymi inwestorami od początku objęte są klauzula poufności do tego stopnia, że dotychczas nie przedstawiono nawet szkiców i rysunków „nowego centrum Łomży”.
Po objęciu władzy w mieście przez nową ekipę rozmowy o realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego są kontynuowane. I – jak wyjaśnia Łukasz Czech z ratusza -  z nimi związane jest także zlecenia jakie w sierpniu z miasta otrzymało Atelier „Zetta” Zenon Zabagło. Do końca września ma ono opracować koncepcję programowo przestrzenną terenu obecnego dworca autobusowego w Łomży.
- Jej podstawowym elementem jest ocena wpływu planowanych obiektów na układ komunikacyjny miasta i zakres niezbędnego dostosowania układu komunikacyjnego miasta do potrzeb obsługi tych obiektów – podaje Czech. - Opracowanie dokumentu jest niezbędne w dalszych negocjacjach z podmiotami prywatnymi, zainteresowanymi realizacją centrum handlowo - komunikacyjnego na tym terenie, w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego.
W przesłanych wyjaśnieniach miejski urzędnik dodaje, że dokument, za który ratusz ma zapłacić ok. 35 tys. zł.  ten „będzie również przydatny w momencie, gdyby to Miasto samo musiało przebudować dworzec autobusowy.”

Przypomnijmy: pod koniec 2014 roku umowę użytkowania należącego do miasta dworca autobusowego, wypowiedział zarządzający nim od samego początku PKS Łomża. Okres wypowiedzenia trwa do końca 2015 roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę