Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Minister w sądzie

Główne zdjęcie
Borys Budka, minister sprawiedliwości

Borys Budka, minister sprawiedliwości, spotkał się z sędziami łomżyńskiego okręgu sądowego. Zadeklarował, że jest za całkowitą niezawisłością sędziów. Wcześniej, przed rozmową z sędziami, mówił nam, że ubolewa nad zawirowaniami wokół struktury sądów, jakie miały miejsce w ostatnich latach i m.in. zapowiadał podwyżki dla pracowników sądów... o ok. 6%. Wizyta ministra Borysa Budki w Łomży miała związek z planowanym na wtorek wyjazdowym posiedzeniom rządu w Białymstoku. Przy okazji przez dwa dni ministrowie objeżdżają region.

Spotkanie w sali sądu okręgowego
Spotkanie w sali sądu okręgowego

Borys Budka ma 37 lat. Ministrem sprawiedliwości został w maju 2015 roku. Pytany o to jak ocenia funkcjonowania łomżyńskiego okręgu sądowego po likwidacjach i odtwarzaniach małych sądów w Grajewie i Wysokim Mazowieckim dokonanych przez jego poprzedników, minister  podkreśla, że „ubolewa” nad tym co się stało i zapewniał, że w tej chwili w ministerstwie nie są rozważane żadne zmiany struktury sądów.
- Tego było za dużo w ostatnim czasie. Wymiar sprawiedliwości nie potrzebuje takich rewolucji – mówił minister Budka. - Oczywiście jest kwestia tego jak efektywnie spożytkować pracę sędziów, jak poprawić funkcjonowanie sądów, ale nie ma mowy o zmianach organizacyjnych w tym zakresie - dodawał.
Podobne zapewnienie padło także podczas spotkania ministra z sędziami. Jak relacjonuje sędzia Jan Leszczewski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łomży, minister zadeklarował, także że jest za całkowita niezawisłością sędziów i za tym aby zmiany w prawie były przemyślane i dokonywane w ostateczności.
- Minister mówi, że podejmowane są w ministerstwie prace aby doskonalić technikę współpracy pomiędzy ministerstwem, sądami, a opinią publiczną i prosił, aby uzasadnienia wyroków były przekazywane w sposób zrozumiały dla odbiorców – relacjonuje sędzia Leszczewski dodając że na spotkaniu z ministrem obecnych było 28 sędziów, czyli połowa składu sędziowskiego okręgu. - Nie było tylko sędziów, którzy mają szkolenie, lub prowadzili rozprawy – zaznaczał.

Minister Budka w Łomży powtórzył, że w projekcie budżetu państwa na 2016 rok zarezerwowane jest 2 miliardy złotych na podwyżki w sferze budżetowe.
- W tym są także podwyżki dla pracowników sądów – mówił minister. - Sądzę, że będzie to około 6 procent (podwyżki - dop. red.). Wiem, że potrzeby są większe, ale mam nadzieje, że w przyszłych latach ten wzrost będzie kontynuowany – dodawała Borys Budka. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę