Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

W niedzielę referendum, od północy cisza...

- Do niedzielnego referendum wszystko jest już przygotowane – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. - Głosowanie odbywać się będzie w godzinach 6.00-22.00. W całym okręgu będzie 275 lokali referendalnych, w których mieszkańcy będą mogli oddawać głosy na trzy pytania referendalne. Można oddać głos – „tak” lub „nie” - na jedno, dwa lub trzy pytania, bo każda z odpowiedzi będzie zliczana osobno.

W niedzielnym referendum Polacy mają odpowiedzieć na trzy:
1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? 
2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? 
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Aby referendum było ważne do urn musi pójść co najmniej 50% dorosłych Polaków. W przypadku Łomży do głosowania uprawnionych jest niespełna 50 tysięcy osób, a w całym okręgu łomżyńskim, w skład którego wchodzą także powiaty grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki i zambrowski to ok. 246 tys osób.
Referendum tylko w okręgu łomżyńskim ma kosztować około 750 tysięcy złotych. - Największą część – ok. 350 tys. zł - pochłoną diety członków obwodowych komisji referendalnych.

Od północy cisza o...
W związku z referendum od północy do zamknięcia lokali wyborczych w całym kraju obowiązuje „cisza referendalna”. Zakazane jest prowadzenie agitacji referendalnej. Jej naruszenie stanowi wykroczenie. Natomiast – jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza - naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i przewidywanych wyników referendum – występek.
- Ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia zakazu będzie należała do organów ścigania i sądów – podała PKW dodając, że wszystkie przypadki naruszenia ciszy referendalnej należy zgłaszać Policji.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę