Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Gorąco: płoną lasy

Główne zdjęcie
Dogaszanie pożaru w lesie

Wczoraj łomżyńscy strażacy gasili trzy pożary w lasach i jedno palące się rżysko. Zapaliły się ściółki leśne w lasach w okolicach Nowogrodu i Wizny. Cztery zastępy strażaków skierowano także do pomocy w gaszeniu dużego pożaru lasu w okolicach wsi Giełczyn w rozwidleniu Biebrzy i Narwi. Strażaków wspomagał także specjalny samolot gaśniczy.

Już od 11 dni, w związku wielkim zagrożeniem pożarowym, w  nadleśnictwach Łomża i Nowogród obowiązują zakazy wstępu do lasów. Niestety wysoka temperatura sprzyja pożarom. Wczorajszy upalny dzień tylko to potwierdził. Paliła się m.in. ściółka w lesie pod Nowogrodem. Tylko dzięki szybkiej informacji i reakcji strażaków, którzy na miejsce wysłali  trzy zastępy pożar udało się ugasić zaledwie po objęciu przez niego około 100 m.kw powierzchni lasu.

Znacznie większy pożar objął las (ok. 1,5 ha) w okolicach wsi Giełczyna w rozwidleniu Biebrzy i Narwi – na terenie powiatu monieckiego. Na pomoc tamtejszym strażakom z Łomży wysłano zastęp JRG oraz trzy zastępy strażaków ochotników. Jak relacjonuje bryg. Grzegorz Wilczyński, z-ca komendanta PSP w Łomży, gdy strażacy walczyli z tym ogniem samolot gaśniczy lecący im na pomoc zauważył kolejny pożar lasu w okolicach Wizny. Pilot samolotu dokonał zrzutu wody na ten las tłumiąc ogień i dając szansę strażakom na przerzucenie jednostek gaśniczych. Spaleniu uległo około 5 arów poszycia leśnego.

Strażacy podkreślają, że pożary w lasach za zwyczaj spowodowane są przez ludzi. Dlatego proszą wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności. Wilgotność ściółki leśnej jest bardzo mała i przypomina tę jaką ma kartka papieru. W takich warunkach każda iskra może wywołać pożar.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę