Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Nowogród padł

Po sześciu dniach i nocach zaciekłej obrony padł Nowogród. Przeważające siły wroga prowadzące ostrzał i bombardowania także z powietrza umocnień wojsk polskich na linii Narwi, po przedostaniu się na drugi brzeg rzeki w bezpośrednim ataku zdobyły schron przy moście w Nowogrodzie. Rekonstrukcję ostatniego z epizodów obrony Nowogrodu we wrześniu 1939r. przedstawili rekonstruktorzy Grupy Rekonstrukcji Historycznej “SGO Narew”. W role polskich i niemieckich żołnierzy wcieliło się kilkadziesiąt osób, a inscenizację w niedzielne popołudnie oglądało około dwóch tysięcy osób.

Rekonstrukcje obrony Nowogrodu w okolicy schronu usytuowanego przy moście na Narwi odbywają się od 10 lat. To tu na początku września 1939 roku walczyły wojska polskie i niemieckie. Wówczas jeszcze polskie umocnienia na linii obrony Narwi nie były ukończone, a mimo to stały się miejscem, gdzie bohatersko broniący ojczyzny żołnierze 3. Batalionu 33. Pułku Piechoty w liczbie około 900 zatrzymali na kilka dni zatrzymali wielokrotnie potężniejsze wojska hitlerowskich Niemiec, które mogły liczyć nawet 15 tysięcy ludzi. Obrona Nowogrodu rozpoczęła się 5 września wieczorem, a trwały do 11 września. Zdaniem historyków należały do najbardziej zaciekłych i najbardziej krwawych w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Odbywające się od 10 lat inscenizacje przedstawiają epizody z tamtych walk. Tym razem był to już ostatni niemiecki atak na bunkier. Nim do ataku ruszyła niemiecka piechota, która musiała pokonać rzekę, polskie pozycje obronne zbombardował niemiecki samolot. Wiarygodności niedzielnej inscenizacji dodawały potężne wybuchy ładunków pirotechnicznych wyrzucające wysoko w górę suchą ziemię.
Jak podkreśla Józef Piątek burmistrz Nowogrodu, inscenizacje są organizowane dla współczesnych jako żywe lekcje historii, ale także dla tych, którzy wówczas bronili Polski, jako forma podziękowania i upamiętnienia ich bohaterstwa.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Poszukiwanie łusek ...

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę