Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Alkoholizm: grzech czy choroba?” i rowery do wygrania

- Na prośbę wielu znajomych spoza Łomży, tegoroczne forum będzie dwudniowe, aby mogły jednego dnia odbyć się Droga Krzyżowa i miting AA – opowiada Andrzej Werczyński, prezes stowarzyszenia "Zdrowie i Trzeźwość" w Łomży, które w sobotę i niedzielę organizuje VII Forum Trzeźwościowe "Żyj zdrowo - kolorowo". W programie - atrakcje i niespodzianki, jak zabawa taneczna w sobotę oraz festyn rodzinny w niedzielę z zabawami, muzyką i sportem, konkursami i loterią, w których wygrać można dwa rowery, hulajnogi, piłki nożne i zegarki.

Środowisko trzeźwościowe działające w stowarzyszeniu „Zdrowie i trzeźwość” zaprasza tradycyjnie do parafii św. Andrzej Boboli w Łomży. W sobotę o godzinie 15. w kościele przy ul. Wąskiej mszę św. poprowadzi ks. bp Tadeusz Bronakowski, który jest patronem Forum. Po Eucharystii trzeźwi: alkoholicy, abstynenci, rodziny, znajomi, przyjaciele i sympatycy AA wezmą udział w Drodze Krzyżowej od kościoła św. Andrzeja Boboli ulicami: Rycerską, Kasztelańską i Piłsudskiego oraz z powrotem Szosą Zambrowską do świątyni. Via Crucis poprowadzą anonimowi alkoholicy, którzy przygotowali modlitwy i teksty rozważań o swoim życiu. Wieczorem o godzinie 20. w Miejskim Domu Kultury DŚT przy Wojska Polskiego rozpocznie się otwarty miting AA. Zarówno podczas mszy św. i Drogi Krzyżowej, jak i przed mitingiem AA będzie można usłyszeć Annę i Krzysztofa Lorenców. Muzyczna para przedstawi piosenki, dzieląc się doświadczeniami na drodze do trzeźwości. W trakcie spotkania alkoholicy w abstynencji opowiedzą, jak wychodzili z nałogu i co zrobili, żeby nie pić. Po świadectwach z życia wziętych zacznie się zabawa taneczna. Bezalkoholowa.

Program atrakcji w niedzielę na trzeźwo
- W niedzielę zaczynamy od godz. 9. festynem rodzinnym, adresowanym głównie do dzieci - kontynuuje prezes ZiT Andrzej Werczyński. – Wszystkie atrakcje: skocznie, zjeżdżalnie czy samochodziki na pedały będą darmowe. O godzinie 10. zacznie się konkurs pod patronatem WORD Łomża o ruchu drogowym ,,Jeżdżę bezpiecznie”, przeznaczony dla dzieci w wieku od 10 do 15lat. Czeka na nie sprawdzian z przepisów drogowych i jazda po torze przeszkód. Do wygrania naprawdę bardzo solidny rower i dwie hulajnogi. W czasie festynu będzie odbywała się loteria fantowa - drugi rower do wygrania, kuchenka mikrofalowa, noże ceramiczne, piłki nożne, zegarki, kask, talony na paliwo i na obiady. Każdy los za pięć złotych coś wygrywa i bierze udział w losowaniu nagród głównych o godzinie 17. O godzinie 12.00 rozpocznie się pokaz samochodów terenowych, w których dzieci będą mogły poczuć się jak na prawdziwym rajdzie, natomiast o godzinie 13. oficjalnie powitamy gości i przedstawimy sponsorów, wśród których są: MPGKiM, MPWiK i MPEC oraz firmy prywatne. Równolegle będą odbywały się pokazy filmów w kościele i popisy zespołów na scenie: eMDeK Magdy Sinoff (godz. 13.15), BK Step (godz. 14.) Marka Kisiela, Łomżyńskiego Klubu karate Dariusza Syrnickiego (godz. 15.) i Carpe Diem Katarzyny Kuklińskiej (15.45). W trakcie festynu dzieci i młodzież będą uczestniczyć w konkursach: malowanki uliczne (13.20), samochodowy (13.30), karateków (14.30) i strzelanie do bramki (15.00). Andrzej Werczyński poprowadzi o godz. 14.30 debatę ph. ,,Alkoholizm: grzech czy choroba” - nawiązującej do wyznań Wiktora Osiatyńskiego - w której panelistami będą: Renata Szymańska z Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży oraz ks. Kamil Paź z parafii św. Andrzej Boboli. Na zakończenie VII Forum Trzeźwościowego ks. proboszcz Andrzej Popielski odprawi mszę świętą o godz. 18.00.
- Forum ma cel: promocję zdrowego i trzeźwego stylu życia oraz aktywnych form spędzania czasu – objaśnia prezes ZiT. - Chcemy kształtować też odpowiednie praktyki rodzicielstwa. Zależy nam, aby ludzie dostrzegli, że jest szansa na wyjście z nałogu alkoholowego, jeśli będą chęci i działania. Z każdym rokiem coraz więcej osób uczestniczy w imprezach Forum, gdyż można porozmawiać z ludźmi, którzy wyszli z nałogu, zobaczyć, jak bawić się z całą rodziną. Forum to czas ludzi pozytywnie zakręconych. Do zabawy nie trzeba alkoholu ani narkotyków.

Mirosław R. Derewońko.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę