Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

Bezwzględny zakaz wstępu do lasu

- My nie zakładamy, że ludzie są źli, tylko zabezpieczamy tereny leśne przed zaprószeniem ognia: ktoś upuści zapałkę, zapalniczkę, peta czy żarzącego się papierosa i nieszczęście gotowe – tłumaczy Waldemar Witkiewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Łomża, które zarządza ponad 21 tys. hektarów lasów. - Wprowadzając w piątek i podtrzymując zakaz wstępu do lasu zabezpieczamy też przypadkowe osoby przed skutkami żywiołu, który może rozszaleć się za ich plecami. Przy suszy jak teraz, gdy deszcze nie padały od czerwca, pożar w lesie jest straszny, jakby paliło się w rafinerii.

Zastępca nadleśniczego Waldemar Witkiewicz ocenia po spotkaniu z pracownikami straży leśnej, że „ludność jest ostrożna i zdyscyplinowana”. Nie trzeba było nikogo za bezprawne wchodzenie w las karać mandatem, rozmowy strażników kończyły się na pouczeniach. - Na razie nic się nie zmieniło: jest sucho, gorąco i niebezpiecznie, a wilgotność ściółki leśnej wynosiła w południe zaledwie osiem i pół procent. Na szczęście, na terenie lasów państwowych nie mieliśmy dotąd żadnego pożaru.
Choć zdarzyły się niewielkie pożary w małych lasach prywatnych, szybko zauważone i pogaszone, nie rozprzestrzeniły się. Leśnicy również z utęsknieniem wyczekują deszczów. - Dopiero gdy przez dwa, trzy dni wilgotność ściółki leśnej wzrośnie po opadach do przynajmniej 15 procent, będziemy mogli odwołać zakaz wstępu do lasów – informuje Waldemar Witkiewicz z Nadleśnictwa Łomża.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę