Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Niebezpieczeństwa już (?) nie ma

Ponad sto sztuk amunicji i kilka zapalników z czasów II wojny światowej wydobyli saperzy z Narwi. Niebezpieczne znalezisko przez dziesiątki lat ukryte było pod wodą w pobliżu kąpieliska miejskiego. Spadający poziom wody w rzecze odsłonił niebezpieczne pamiątki po wojnie. Wyciągając poszczególne naboje w mułu brzegu Narwi saperzy przy okazji sprawdzili szerszy fragment odsłoniętego nabrzeża rzeki w poszukiwaniu ewentualnych kolejnych podobnych niewypałów.

Rekordowo niskie poziomy rzek w Polsce ujawniają skrywane dotąd pod wodą pamiątki przeszłości. Wiele z nich skrywała także Narew, a teraz niektóre z nich stały się widoczne. We wtorek wieczorem spacerowicze w korycie rzeki, po przeciwnej stronie plaży miejskiej, dostrzegli wystające zapalniki i amunicję. Natychmiast powiadomiono policję, która zabezpieczyła teren w oczekiwaniu na saperów z Orzysza. Ci przyjechali w środę rano. Początkowo szacowano, że może tam znajdować się około 50 sztuk amunicji, ale saperzy wyciągnęli z muły dwa razy więcej – 104 sztuki naboi i trzy zapalniki. Znaleziono także kawałek metalowego wieczka, prawdopodobnie od puszki w której mogły znajdować się naboje.

Akcja wydobywania naboi – według saperów nie  była zbyt niebezpieczna, dlatego nie było potrzebny wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń i jakichś ograniczeń w korzystaniu z kąpieliska czy plaży miejskiej znajdujących się pod drugiej stronie rzeki. Saperzy podkreślają, że w związku z niskimi stanami wód w rzekach mają teraz wiele takich i podbnych zgłoszeń. Z Łomży natychmiast pojechali do Ełku, gdzie woda miał odkryć pociski artyleryjskie.

Według policjantów w okolicach miejsca gdzie Narew odsłoniła naboje prawdopodobnie podczas II wojny światowej znajdowało się stanowisko ogniowe przy nieistniejącym już tzw. „żelaznym moście”.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę