Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Bezcenny felietonista „Dziennikarzem Roku” TVP Białystok

Główne zdjęcie
Mariusz Rytel

Nasz redakcyjny kolega Mariusz Rytel (lat 37), piszący inteligentne felietony od początku istnienia „Gazety Bezcennej”, publikowane także w portalu 4lomza.pl, jest laureatem nagrody „Dziennikarz Roku”, którą przyznała Rada Programowa Oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku. - To bardzo miła niespodzianka, ale ja do tego wyróżnienia tak entuzjastycznie nie podchodzę – mówi Mariusz Rytel, który pracę w Telewizji Polskiej zaczął w 2007 r., będąc reporterem m.in., „Wiadomości” TVP 1 i prowadzącym „Obiektyw” TVP Białystok, gdzie zobaczymy go, na przykład, już o godz. 18.30. - Staram się mieć dystans do siebie i swego wizerunku, bo w felietonach i programach też patrzę krytycznie na ludzi.

Mariusz Rytel w oddziale TVP Białystok pracuje od sześciu lat. - W telewizji, nie tylko regionalnej, oglądam wszystko, ponieważ czasami nawet w niezbyt lotnym programie można odnaleźć coś, co będzie inspiracją dla przemyśleń i działań – opowiada nam Dziennikarz Roku. Rada Programowa uhonorowała go nagrodą za dotychczasową pracę i wkład w realizację misji programowej TVP dla najlepszego dziennikarza za rok 2014 – podała TVP – co szczegółowo uzasadnił Roman Kowalski, przewodniczący Rady Programowej TVP w Białymstoku: – Mariusz Rytel jest wszechstronny, jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie, rzetelny, jest swego rodzaju wzorcem dziennikarskim.

W telewizji, radiu, filmie, kuchni i na działce
Laureat tytułu podchodzi do wyróżnienia pragmatycznie i skromnie: – Robię swoją pracę i uważam, że to, że się coś robi solidnie i w zgodzie z samym sobą, i ze sztuką wykonywanego zawodu, to nie jest powód do tego, żeby wypinać pierś po medal, to nie jest nic wyjątkowego, więc takie uznanie dla mnie jest zaskoczeniem. Właściwie to nie czuję się także „wzorcem dziennikarskim”, ponieważ sam nadal lubię uczyć się i wnikliwie obserwować to, co mogłoby mi pomóc w pracy dziennikarza.
Mariusz Rytel ma nie tylko doświadczenie telewizyjne, ale poznał także tajniki zawodu reportera i prezentera radiowego. Przygotowywał materiały informacyjne i prowadził audycje rozgłośni Złote Przeboje w Lublinie i Radia Nadzieja w Łomży. Mało kto pewnie pamięta, że jego dźwięczny głos lektora towarzyszył dialogom i komentarzom w filmach dokumentalnych i serialach, np., Commedy Central, VH1 i MTV. - Tytuł „Dziennikarza Roku” było mi o tyle przyjemnie przyjąć, że w skład Rady Programowej wchodzi szerokie gremium odbiorców, działacze społeczni i przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych – dodaje laureat, któremu podziękowania złożył 28. lipca 2015 marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko. – Jest to niezmiernie miłe, że redaktor, akurat dzisiaj pan Mariusz, otrzymał tę nagrodę. To za całokształt już, wypracował tę markę przez kilkanaście lat, a w szczególności tu, w naszym ośrodku regionalnym Białystok – mówił marszałek.
Przypomnijmy, że Mariusz Rytel ze Zbigniewem Zalewskim zrealizował ważny film dokumentalny „Ty jesteś Skała” o wizycie Jana Pawła II w Łomży 4. i 5. czerwca 1991 roku. Laureat prowadzi program publicystyczny „Bez kantów”. Jest dziennikarzem i prezenterem „Obiektywu”, głównego serwisu informacyjnego oddziału TVP w Białymstoku i jednym z prowadzących „Rozmowę dnia”. Ma uroczą żonę, z którą ożenił się w 2000 r., i trzech mądrych synów. Jego pasją stała się działka, dlatego w nagrodę dostał kosiarkę spalinową. Jednak za swoją największą pasję uważa kuchnię, a zwłaszcza – pieczenie mięsiwa, ponieważ to od tej umiejętności rozpoczyna się kariera człowieka myślącego, która doprowadziła ludzkość od pierwotnego ogniska do pierwszego kroku na Księżyc: organizmy przestały koncentrować się na trawieniu, a przez to zaczął rozwijać się mózg człowieka. Z mięsem czy bez, felietony Rytela jako Dziennikarza Roku 2015 będą jeszcze bardziej smakowite.


Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę