niedziela, 17 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

PSL do Sejmu bez Dzierzgowskiego i Borawskiego

Krajewski, Chętnik, Rytelewski, Jakubiak – to kandydaci PSL na posłów z regionu Łomży. Na liście nie ma byłego lidera ludowców Wojciech Dzierzgowskiego, ani obecnego jeszcze posła Edmunda Borawskiego, który w Sejmie zasiadał przez 10 lat. Kandydatem ludowców na senatora w okręgu łomżyńsko-suwalskim ma być Mieczysław Bagiński.

Listy parlamentarne ludowcy ustalili podczas sobotniej konwencji. W oficjalnym komunikacje przekazanym PAP podano tylko trzy pierwsze nazwiska z listy do Sejmu. Przewodzić ma jej  obecny szef PSL w regionie i marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko. Za nim jest obecny wicewojewoda podlaski Wiesław Żyliński, a trzeci to Cezary Cieślukowski obecny wiceminister zdrowia.
Dwaj pierwsi kilka miesięcy temu na stanowiskach zastąpili pochodzącego z Łomży Wojciech Dzierzgowskiego, który jeszcze do kwietnia był szefem PSL w regionie i wicewojewodą. Teraz jak się okazuje Dzierzgowskiego wcale nie ma na liście do Sejmu.
Z Łomży i regionu na poselskiej liście ludowców są za to: Stefan Krajewski - dyrektor Podlaskiego oddziału ARiMR w Łomży i radny sejmiku województwa, Jacek Chętnik – wnuk Adama Chętnika, Grzegorzy Rytelewski - prezes PKS Łomża, Ewa Jakubiak z podśniadowskiej wsi Szabły Młode.
Na razie nie są znane numery miejsc jakie zajmą ci kandydaci na liście PSL. Józef Mioduszewski twierdzi, że ustalenia są takie, że pierwsza 10. kandydatów ustawiona ma być „według zasług”, a reszta alfabetycznie. Najwyżej na liście kandydatów na posłów z okolicy będzie więc Stefan Krajewski. W ocenie Mioduszewskiego powinien zająć miejsce „do 5”.

Wyborczą ciekawostką, choć już wcześniej pojawiały się takie sygnały, jest brak na liście kandydatów do Sejmu obecnego jedynego posła PSL z województwa regionu Edmunda Borawskiego - prezesa SM Mlekpol z Grajewa. Na liście ma zastąpić go blisko z nim związany Wojciech Grochowski m.in. dyrektor biur poselskich posła Borawskiego.

Kolejną ciekawostką jest ponowny start na senatora 71-letniego Mieczysława Bagińskiego. To m.in. były wojewoda łomżyński, a obecnie radny sejmiku województówa podlaskiego - jest nim od powstania województwa. Bagiński trzykrotnie startował w wyborach do Senatu, ale nigdy mandatu nie zdobył. Przed czterema laty w tym samym łomżyńsko-suwalskim okręgu wyborczym zajął trzecie miejsce zdobywając 23,4% poparcia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0