Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pierwszy dzień wakacji – sobota atrakcji nad Narwią

Główne zdjęcie
Plaża miejska (fot. archiwum)

- Chcemy, aby mieszkańcy Łomży zobaczyli, co robi ponad 30 łomżyńskich stowarzyszeń, fundacji i spółdzielni socjalnych – mówi Ewa Sznejder, wiceprezes Federacji dla Łomży, zapraszając na II Piknik Organizacji Pozarządowych „Łomża - wspólna rodzina”, który odbędzie się w sobotę, 27. czerwca, w godz. 11. - 15. na bulwarze nad Narwią. - Każda z organizacji przygotowała atrakcje dla uczestników: konkurencje sportowe, konkursy, wspólną zabawę, występy taneczne i wokalne oraz kiermasz książek. Oprócz Pikniku NGO nad Narwią, MOSiR oficjalnie otwiera o godz. 11. plażę miejską, skąd godzinę wcześniej rozejdą się z workami na śmieci społecznicy Wędkarskiej Braci. Pierwszy dzień wakacji ma finał na Starym Rynku, gdzie od godz. 16. będą siłowali się strongmeni z całego kraju, a w bibliotece przy Długiej poeci otrzymają nagrody w konkursie jednego wiersza.

Wiceprezes Ewa Sznejder z Federacji dla Łomży określa ją jako „stowarzyszenie, wspierające inne organizacje”. - Na pikniku będą też stoiska, przedstawiające działalność łomżyńskich społeczników, zajmujących się pomocą społeczną, kulturą czy promocją zdrowia, ale i prowadzących działalność gospodarczą: wydawnictwa, przedszkola i szkoły czy gastronomię. Działania biznesowe pozwalają na realizację projektów społecznych. Wszystkie podmioty trzeciego sektora i ekonomii społecznej funkcjonują zgodnie z zasadą non profit, czyli swoje ewentualne zyski przeznaczają na działalność statutową. Pokażemy na bulwarze, jak liczne jest w Łomży grono społeczników i jak różnorodna jest nasza działalność. Przecież wspólnie pracujemy dla naszego miasta i mieszkańców. Cieszy nas wsparcie Urzędu Miejskiego w Łomży oraz miejskich instytucji – MOSiR i MDK, dzięki którym impreza może się odbyć. Honorowym patronatem objął ją prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Pogoda zamówiona, pozytywna energia łomżyńskich społeczników - gwarantowana. Proszę zabrać dobre nastroje i ochotę na wspólną zabawę. Do zobaczenia na pikniku – życzy Ewa Sznejder z FdŁ, zapowiadając, że na scenie nad Narwią wystąpią: tancerze B.K.Step, zespół Meandry, przedszkolaki z „Edukatora”, artyści grupy Carpe Diem, profesor Henryka Sędziak z konkursem o naszym języku.

Na dobrą pogodę w sobotę liczy również Krystyna Łukasiuk, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Łomży, który po raz pierwszy zmierzy się z prowadzeniem przez całe wakacje plaży miejskiej przy moście majora „Hubala”. - Wygradzamy jeszcze akweny wodne, bo wszystko jest już gotowe – informuje wicedyrektor. - Są przebieralnie, toalety, pomieszczenia socjalne, kosze, wieżyczka dla ratowników. Na naszej plaży będzie ich trzech w godzinach otwarcia - od 11. do 19.

- Mamy przyjemność zaprosić mieszkańców Łomży, Piątnicy i okolicy, dzieci, młodzież oraz wędkarzy na coroczną akcję sprzątania brzegów Narwi – zaprasza Rafał Krasucki z nieformalnej grupy „Wędkarska Brać”, organizującej po raz siódmy akcję I LOVE NAREW, która zacznie się od godziny 9.30 na plaży i potrwa trzy godziny. - Z początkiem wakacji chcemy zwrócić uwagę na dbałość o unikalne walory naszej Doliny Narwi i skusić do refleksji nad tym, w jakich warunkach będziemy wypoczywać na urlopie podczas korzystania z uroków plaży miejskiej, jej okolic i rzeki.
- Przekażemy gościom rękawiczki i worki na śmieci, chyba że ktoś przyjdzie z własnymi – dodaje Marcin Trojanowski z „Wędkarskiej Braci”. - O godz. 10. rozdzielimy się na moście na dwa brzegi i będziemy zbierać papierki, butelki i inne śmieci do godz. 13. Potem czas na wspólną grochówkę i grillowanie w Karczmie nad Narwią, około 50 m od plaży. Dla dzieci przygotowaliśmy ponadto lody i zabawy plenerowe, prowadzone przez SPEED ASG. Jak co roku, atrakcji nam nie zabraknie. Podzielę się również dobrą refleksją, że z roku na rok śmieci nad Narwią znajdujemy coraz mniej.

10 siłaczy z kraju będzie od godz. 16. na Starym Rynku walczyć w Mistrzostwach STRONGMAN o Puchar Prezydenta Miasta Łomża. - W zawodach startuje, m.in., Marcin Sendwicki, tegoroczny brązowy medalista Mistrzostw Świata Arnold Classic Strongman, organizowanych przez Arnolda Schwarzeneggera w USA. Strongman z Bydgoszczy jest również rekordzistą świata w wyciskaniu szwedzkiej belki. Strongmani będą, min., przeciągać autobus MPK, obracać oponę o wadze 320 kg, nosić walizki po 130 kg, bawić się kowadłem 190 kg i kulą 100 kg. W konkursie dla publiczności lokalni siłacze będą mogli sprawdzić swoje siły w wyciskaniu hantla ważącego „zaledwie” 17,5 kg.

A kto woli siłować się z intelektem i wyobraźnią, niż gapić się na groźne dla kręgosłupa i stawów dźwiganie ciężarów, może wybrać się na prezentacje utworów finalistów i finał XVI Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, podczas którego „Piosenki z serca” zaśpiewa Robert Wieczorek (gitara) z akompaniamentem jazzującego wirtuoza fortepianu Grzegorza Sekmistrza. Spotkanie miłośników poezji i refleksji o godz. 15. organizuje Miejska Biblioteka Publiczna na 2. piętrze przy Długiej 13.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę