Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Kolejne ofiary komunistycznych oprawców

Archeolodzy prowadzący od poniedziałku ekshumacje na terenie dawnego ogrodu więziennego przy Areszcie Śledczym w Białymstoku znaleźli kolejne jamy grobowe ze szczątkami ofiar komunistycznych oprawców. Z jednej z nich wydobyto szczątki trzech dorosłych mężczyzn. - Jeden z wydobytych szkieletów nosi ślady obrażeń mogących być skutkiem pobicia, a także ślady postrzału w czaszkę zaś drugi – postrzału w czaszkę, korpus i przedramię – podaje prokurator Janusz Romańczuk, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Według historyków IPN, teren obecnego Aresztu Śledczego w Białymstoku  jest jednym miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa. Skrycie chowano tu osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego obejmującego swym zasięgiem także Łomżę. Prace ekshumacyjne prowadzone są tu od 2013 roku, i ciągle odkrywane są nowe jamy grobowe.
Także w środę - jak podaje prokurator Romańczuk - w miejscu, gdzie stała blaszana wiata, natrafiono na dużą jamę grobową, w której stwierdzono szczątki co najmniej czterech dorosłych osób.
- Na jednej z czaszek stwierdzono ślady postrzału z broni palnej. W miejscu tym znaleziono także polskie guziki wojskowe z okresu powojennego – przekazuje prokurator dodając, że wydobycie tych szczątków planowane jest na jutro.
Dziś także biegły sądowy z zakresu antropologii zakończył oględziny wydobytych we wtorek szczątków mężczyzny i pięciorga dzieci. Z analizy wynika, że mężczyzna był w wieku od 30 do 35 lat, jedno dziecko było noworodkiem, zaś pozostałe w wieku od 2 do 5 lat.

Instytut Pamięci Narodowej cały czas prowadzi akcję pobierania materiału DNA od bliskich rodzin ofiar zbrodni komunistycznych i nazistowskich w regionie. Służyć to będzie identyfikacji ofiar pochowanych m.in. przy białostockim areszcie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę