Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wybory przygotowane

W niedzielę w Polsce odbędzie się finał wyborów prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie ubiegają się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Głosować będzie można od godziny 7:00 do 21:00. W samej Łomży będą 32 lokale wyborcze - tak jak w całym kraju i regionie w tych samych miejscach co poprzednio. - Przygotowania do wyborów przebiegają bez jakichkolwiek zakłóceń – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, która zapewnia obsługę Okręgowej Komisji Wyborczej przeprowadzającej wybory prezydenckie na terenie Łomży i powiatów grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, wysokomazowieckiego oraz zambrowskiego.

Według danych na piątek rano w naszym okręgu wyborczym uprawnionych do głosowania było 244 tysiące 423 osoby. To o około dwa tysiące mniej niż dwa tygodnie temu. Jerzy Dołęgowski tłumaczy, że ta liczba jeszcze się zmieni, bo do końca dnia z gmin można pobierać zaświadczenia uprawniające do głosowania gdzieś indziej. Dwa tygodnie temu – rankiem w piątek 8 maja – gminy informowała łomżyńską delegaturę KBW  o wydaniu niespełna tysiąca takich wniosków, a według danych na dzisiejszy poranek wydano ich już 1878.

Więcej niż dwa tygodnie temu jest też chętnych do głosowania korespondencyjnego (63 osobo wobec 39 w I turze) oraz przez pełnomocników (wzrost z 55 do 100).

Każdy wyborca idąc na głosowanie, musi ze sobą zabrać dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Każdy otrzyma jedną, białą kartę do głosowania na której będą dwa nazwiska kandydatów i w kratce po lewej stronie wybranego nazwiska kandydata, każdy będzie mógł postawić jeden znak „X”.

Po zamknięciu lokali wyborczych liczenie głosów oddawanych na jednego z dwóch będzie łatwiejsze niż w pierwszej turze, gdy tych kandydatów było 11. Według Dołęgowskiego powinno się to także przełożyć na wcześniejszą niż  ostatnio możliwość ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów. Te po pierwszej turze OKW w Łomży ustaliła około 5 rano w poniedziałek, a teraz dyrektor Dołęgowski szacuje, że może być to już o godzinie 3. w nocy. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę