sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Strażackie święto w Zbójnej

Kilkuset strażaków zjechało w niedzielę do Zbójnej na powiatowy dzień strażaka. - To co robimy to trzeba czuć wewnętrznie - mówi Zenon Białobrzeski, wójt Zbójnej i jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W trakcie uroczystości kilkudziesięciu strażaków odebrało odznaczenia i dyplomy, a jednostka OSP Kuzie oficjalnie została włączona do Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego.

Na uroczystości w Zbójnej zjawili się strażacy ochotnicy i zawodowcy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.
- Między nami strażakami i tymi ochotnikami i tymi zawodowymi jest więź – podkreślał gospodarz uroczystości wójt Białobrzeski.
Strażackie świętowanie rozpoczęło się od Mszy świętej sprawowanej w intencji strażaków, po czym kompanie strażackie z 24 sztandarami poszczególnych jednostek, prowadzone przez mażoretki i Łomżyńską Orkiestrę Dętą, uroczyście przedefilowały przez Zbójną do domu weselnego gdzie odbywały się dalsze uroczystości.
- Bycie strażakiem, to zaszczyt i obowiązek – mówił bryg. Dionizy Krzyna Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. - Dziś, sprzęt którym dysponujemy nie ustępuje temu wykorzystywanemu przez strażaków w Europie Zachodniej dodawał komendant podkreślając jednak, że od strażaków zarówno zawodowych jak i ochotników, oczekiwane jest ciągłe doskonalenie się i podnoszenie własnych umiejętności.  
W trakcie uroczystości w Zbójnej, oficjalnie zostały uzupełnione władze łomżyńskiej komendy. Brygadier Grzegorz Wilczyński odebrał z rąk Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku st. bryg. Antoniego Ostrowskiego akt powołania na zastępcę komendanta PSP w Łomży.
Wśród świętujących strażaków był także strażacki generał, nadbrygadier w stanie spoczynku Bogdan Kołakowski, który przyjechał do Zbójnej m.in. z listem od prezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemara Pawlaka.
Generał podkreślał, że w skali kraju strażaków ochotników jest 16 i pół tysiąca i, że to armia zawsze wiernych „Bogu na chwałę i ludziom na ratunek”.
Podczas niedzielnych uroczystości jednostka OSP Kuzie oficjalnie została włączona do Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego. To druga, po Zbójnej. taka jednostka w gminie. Jak podkreśla Zenon Białobrzeski w Kuziach strażaków jest ponad 40. Jednostka dwa lata temu otrzymała nowoczesny sprzęt ratownictwa drogowego, wraz z nowym samochodem ratowniczym, a ostatnio tutejsi strażacy przeszli jeszcze dodatkowe przeszkolenia z ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0