Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Osłonówka pomoże w dofinansowaniu zakupu leków

Główne zdjęcie
Apteka

- Miasto nasze się starzeje prost w niemiłosiernym tempie i od kilku lat widać, że coraz więcej osób korzysta u nas z dofinansowania do leków – mówi Wiesław Jagielak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży, który zainicjował wprowadzenie gminnego programu osłonowego w zakresie pomocy społecznej na zakup leków w Łomży. Jeśli Rada Miasta ten program zaakceptuje, MOPS będzie mógł od 1. czerwca co miesiąc dofinansować wydatki na leki kwotą nawet do 250 zł.

Przyjęcie programu osłonowego umożliwi szybsze przyznanie dofinansowania, bez konieczności przeprowadzania wywiadu środowiskowego. Wystarczy, że osoby potrzebujące wsparcia złożą wniosek, dołączając zaświadczenia od lekarza rodzinnego i / lub specjalisty, potwierdzenie stopnia niepełnosprawności oraz faktury lub rachunki z apteki. Skrócenie procedury powinno przyspieszyć przyznanie pomocy o dwa tygodnie. Projektodawcy programu osłonowego zakładają, że – zapewne w wyjątkowych sytuacjach - trzeba będzie móc sprawdzić, czy we wniosku został podany właściwy dochód, a nie zaniżony, albo czy dzieci chorego nie żyją w dobrobycie, ponieważ wówczas MOPS może wystąpić o alimenty należne rodzicom. - To dopiero w życiu wyjdzie, jak system się sprawdza – uprzedza dyrektor MOPS. - Każdy pracownik socjalny będzie rozpatrywał wnioski na bieżąco i na bieżąco będą tworzone listy osób, którym zostanie przyznane dofinansowanie do zakupu leków.

Dofinansowane na leki od 50 zł do 250 zł
Przygotowane na majową sesję Rady Miasta Łomża założenia do projektu osłonowego zawierają kilka obostrzeń. Częściowe pokrycie wydatków na leki wypłacane będzie za miesiąc poprzedni. Minimalne dofinansowanie wyniesie miesięcznie 50 zł, jeżeli dochód człowieka samodzielnie prowadzącego gospodarstwo domowe wynosi do 200 procent kryterium dochodowego, czyli 542 zł x 2 = 1084 zł. Kryterium dochodowe na osobę jest niższe w rodzinach dwuosobowych i większych: w ich wypadku o dofinansowanie można się starać, gdy dochód nie przekracza: 456 zł x 2 = 912 zł.
W ubiegłym roku – chociaż to średnia tendencja liczb na przestrzeni ostatnich kilku lat - około 380 rodzin w Łomży dotkniętych było długotrwałą chorobą kogoś z rodziny. W 475 rodzinach są osoby niepełnosprawne, zaś 332 emerytów i rencistów korzystało z dofinansowania również wtedy, gdy dochód na osobę wprawdzie przekraczał kryterium ustawowe, a jednocześnie sytuacja danej osoby kwalifikowała do przyznania zasiłku celowego. Nowa osłonówka wspomóc więc może 1200 ludzi.
Zgodnie z artykułem 17. ustęp 2. punkt 4. ustawy o pomocy społecznej każda gmina może tworzyć programy osłonowe. Przykładem tego są dopłaty do czynszu (inne niż dodatek mieszkaniowy), gdy podopieczny traci dodatek. W Łomży MOPS uzgadnia ze spółdzielnią mieszkaniową lub MPGKiM spłatę części zadłużenia, może niedużą, ale pozwalającą dostać dodatek mieszkaniowy. Pracownicy socjalni mają pilne baczenie, aby w pierwszym rzędzie utrzymywać terminowość opłat za dach nad głową i uniknąć eksmisji. Programem osłonowym jest wsparcie dzieci przy zakupie ubrań i butów.

Zmiana na lepsze nie przyprawia o zawrót głowy
Pod szumną nazwą „program osłonowy” kryje się  jedna z form pomocy społecznej, którą w czasie kontroli w łomżyńskim MOPS-e zakwestionowała Najwyższa Izba Kontroli. Kontrolerzy uważali, że tak zwany zasiłek celowy specjalny powinien być wypłacany w sytuacjach szczególnych, np., gdy spalił się komuś dom, a nie nagminnie, jak w czasie dofinansowywania zakupów w aptece.
Jeśli radni przyjmą osłonówkę, uchwała ma obowiązywać od  1. czerwca 2015 roku do 31. grudnia 2017 roku. W pierwszym półroczu miasto wyda na dofinansowanie leków przynajmniej 20 000 zł, czyli tyle, ile MOPS planował na 2. półrocze 2015. Nowe fundusze na program osłonowy powinny pojawić się przy tworzeniu budżetu na rok 2016. To prawdopodobne, ponieważ teraz proponowane dofinansowanie nie przyprawia o zawrót głowy: w gospodarstwie 1-osobowym osłonówka może pokryć nawet do 70 % wydatków na leki, ale nie więcej niż 150 zł. W gospodarstwie 2-osobowym osłonówka nie przekroczy 60 % wydatków i 200 zł. W rodzinie 3-osobowej i większej z programu osłonowego można będzie opłacić do połowy kosztów zakupu leków, jednak nie więcej niż 250 zł.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę