Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Przygotowani na wybory

- Przygotowania do wyborów prezydenckich w Łomży i całym okręgu wyborczym przebiegają bez jakichkolwiek zakłóceń – mówi Jerzy Dołęgowski dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. - Do gmin już zostały dostarczone karty do głosowania, a do środy zakończą się ostatnie szkolenia członków obwodowych komisji wyborczych. W sumie w niedzielę wyborczą pracować w nich będzie blisko 2300 osób w zdecydowanej większości wskazanych przez sztaby wyborcze kandydatów na prezydenta, których jest aż 11.

Wybory na Prezydenta RP odbędą się w najbliższą niedzielę 10 maja. Lokale wyborcze będą czynne w godz. od 7 do 21. W sumie w całym łomżyńskim okręgu wyborczym obejmującym Łomżę i powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki i zambrowski tego dnia czynnych ma być 275 miejsc gdzie mieszkańcy będą mogli głosować. 265 z nich to stałe obwody wyborcze, a pozostałe 10 utworzono w szpitalach, domach opieki i zakładach karnych.
- W komisjach tych zasiądzie w sumie 2290 osób, przy czym 1993 z nich to osoby wskazane przez komitety wyborcze – mówi Jerzy Dołęgowski dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. - w przypadku 92 komisji wyborczych trzeba było przeprowadzić losowania, bo zgłoszonych kandydatów było za dużo w stosunku do miejsc. Tak było przede wszystkim w dużych miastach, ale w małych gminach zdarzały się przypadki, że wójt musiał dobrać członków obwodowej komisji spośród wyborców. Taki dobranych osób mamy w sumie 22.
To właśnie obwodowe komisje wyborcze będą przeprowadzały wybory prezydenckie. Mieszkańcy tam otrzymają karty do głosowani, tam je wypełnią i wrzucą do urn, a po zakończeniu głosowania komisje wszystkie te głosy będą musiały policzyć.
- W tym roku po raz pierwszy dopuszczono możliwość głosowania korespondencyjnego, ale w naszym okręgu tylko 38 wyborców zdecydowało się na takie rozwiązanie – mówi dyrektor Dołęgowski. - Najwięcej kart wyborczych wysłano do mieszkańców Łomży – 10, później jest gmina Zbójna – 8  i miasto Grajewo – 5.
Jeszcze do piątku 8 maja w urzędzie gminy, tam gdzie jest się ujętym w spisie wyborców, można złożyć wniosek o tzw. zaświadczenie o prawie do głosownia. Umożliwia ono głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, ale także za granicą czy na statku morskim.
Tego samego dnia o północy kończy się kampania wyborcza i rozpoczyna się cisza wyborcza. Dodajmy, że kandydatami na Prezydenta RP są: Grzegorz Michał Braun, Andrzej Sebastian Duda, Adam Sebastian Jarubas, Bronisław Maria Komorowski, Janusz Ryszard Korwin-Mikke, Marian Janusz Kowalski, Paweł Piotr Kukiz, Magdalena Agnieszka Ogórek, Janusz Marian Palikot, Paweł Jan Tanajno i Jacek Wilk. Na karcie do głosowania kandydaci będą ujęci w kolejności alfabetycznej, a przy nazwiskach nie będzie oznaczeń komitetów wyborczych, którego go wystawiły.
- Sądzę, że wyniki wyborcze w naszym okręgu wyborczym będziemy mogli podać już w poniedziałek wczesnym rankiem – mówi dyrektor Dołęgowski.

Jeśli w niedzielę 10 maja żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50% poparcia w skali kraju druga tura wyborcza odbędzie się dwa tygodnie później - w niedzielę 24 maja.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę