Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

5 000 000 000 złotych na rozwój województwa

Główne zdjęcie
Mieczysław Baszko, marszałek województwa podlaskiego, podczas konferencji inaugurującej nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego (fot. UMWP)

- To wielkie wydarzenie dla naszego województwa, zapamiętajcie ten dzień 28 kwietnia, bo będzie ważny w historii regionu, symbolicznie rozpoczynamy dziś nową perspektywę finansową. Na rozwój województwa otrzymaliśmy ponad 5 mld złotych, musimy je dobrze wydać – mówił Mieczysław Baszko, marszałek województwa podlaskiego, podczas konferencji inaugurującej nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego. I choć program uroczyście zainaugurowano jak przyznają marszałkowscy urzędnicy nie wszystkie dokumenty, czy procedury są już dostępne,a pierwsze konkursy pojawią się w lipcu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Harmonogram konkursów na rok 2016 ma być znany do końca wakacji.

Obecny na konferencji Wolfgang Münch, zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski w DG Regio Komisji Europejskiej podkreślił, że jako region województwo podlaskie jest odpowiedzialne za część strategii Europa 2020, w której najważniejszych 5 celów to: zatrudnienie (75 proc. osób w wieku 20-64 lata powinno mieć zatrudnienie); badania i rozwój (na rozwój powinno się przeznaczać 3 proc. PKB Unii Europejskiej); zmiany klimatu (zrównoważenie wykorzystania energii); edukacja oraz walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Przypomniał, że Polska jest największym beneficjentem Europy i chociaż samo Podlaskie w kontekście całej Polski może nie wygląda imponująco, to z drugiej strony ma budżet porównywalny do Austrii, Irlandii, czy dwukrotnie większy niż Danii.
- Mamy program dwu-funduszowy, będziemy konkurować z innymi regionami, będziemy Państwu pomagać w realizacji projektów, przyjedziemy na każde zaproszenie, do każdej miejscowości, wszędzie tam, gdzie są chętni, by posłuchać o nowej perspektywie finansowej – mówił Daniel Górski, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.
Górski analizując i omawiając pokrótce 7 wyzwań: przedsiębiorczość, położenie geograficzne, kompetencje zawodowe, likwidację bezrobocia, rewolucję energetyczną, włączenie cyfrowe, lokalną strategię rozwoju i dostępność transportową - dopasował do nich osie nowego RPOWP.

Podczas dyskusji pytano o harmonogram konkursów, które pierwsze projekty pojawią się do realizacji, czy istnieją już dokumenty wykonawcze, czy są wybrani operatorzy do projektów, czy opracowane zostały procedury wdrażania, kiedy pojawi się harmonogram na rok 2016, czy urzędnicy UMWP będą lobbować w projektach ogólnopolskich, dla jakich przedsiębiorstw będą dostępne projekty ogólnopolskie, jak będzie działał system funduszy pożyczkowych czy w realizacji projektów, bardziej będzie liczyła się presja czasu czy jakość projektów.
Nie wszystkie dokumenty, czy procedury są już dostępne. Pierwsze konkursy pojawią się w lipcu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Harmonogram konkursów na rok 2016 powinien być znany do końca wakacji. jak zapowiadano w obecnej perspektywie beneficjenci będą mieli więcej czasu na przygotowanie się, ponieważ konkursy muszą być ogłaszane przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem. A kryteria konkursowe będą przyjmowane przez Komitet Monitorujący, który zbiera się po raz pierwszy rozpoczął obrady wczoraj.

na podstawie: wrotapodlasia.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę