Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rodzice niepełnosprawnych dzieci pojadą pod kancelarię premier Kopacz

Główne zdjęcie
Barbara Wojnarowska (fot. archiwum)

Barbara Wojnarowska z mężem w Łomży wychowuje dwójkę niepełnosprawnych dzieci. O swoje i ich prawa walczy od lat. W środę znowu tak będzie. Tym razem w grupie z rodzicami innych niepełnosprawnych dzieci zamierza protestować przed kancelarią pani premier. - Rząd „oszukuje i manipuluje” informacjami i chce ograniczać wywalczone rok temu świadczenie pielęgnacyjne oraz chce rozgraniczać rodziców dzieci niepełnosprawnych na lepszych i gorszych – podkreśla Barbara Wojnarowska zachęcają rodziców dzieci niepełnosprawnych z Łomży i regionu do udziału w tym proteście.

Środowy protest rodziców niepełnosprawnych dzieci organizowany jest wynikiem planowanych przez rząd zmian w prawie, które w ocenie rodziców będą dla nich niekorzystne. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia kryterium dochodowego do świadczenia pielęgnacyjnego, zmiany wywalczonej przed rokiem wysokości tego równej najniższej krajowej poprzez obniżenie świadczenia dla dzieci powyżej 18 roku życia do kwoty 800zł. Jak przekazuje Barbara Wojnarowska jako rodzice chorych dzieci jesteśmy strasznie zbulwersowani takim obrotem sprawy, tym bardziej, że strona rządowa nic rodzicom nie chce dać na piśmie, są to tylko ustne rozmowy o czymś co ma nas upokorzyć.

Mówi się o prawach nabytych ale... dzieci mają orzeczenia wydawana na czas określony i rodzice automatycznie utracą te prawa kiedy dziecko dostanie nowe orzeczenie, podobna sytuacja będzie gdy dziecko skończy 18 lub 25 lat. Wtedy jakby z automatu świadczenie pielęgnacyjne będzie obniżone, a dodatkowo zależne od dochodu. Ktoś powie że 1000zł/osobę to dużo - ale to jest kropla w morzu potrzeb, a dodatkowo zauważmy że do dochodu wlicza się wszystko dodatki mieszkaniowe, dofinansowanie do obiadów dla dzieci a MOPS itp. - więc przekroczenie limitu jest gwarantowane dla bardzo dużej ilości osób na świadczeniu pielęgnacyjnym.

Bulwersuje nas również fakt, że rząd realizując postanowienia Trybunału Konstytucyjnego nie podnosi świadczenia dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych tylko odbiera nam rodzicom dzieci ciężko wywalczone świadczenia pielęgnacyjne (bardzo dużą kwotę - 400 zł), a tamtym opiekunom podwyższa o 280 zł. A chciałabym przypomnieć, że świadczenia te są zapłatą /pensja/ wynagrodzeniem za naszą 24-godzinną ciężką pracę przy osobach niepełnosprawnych. Jak podzielimy obecne świadczenie pielęgnacyjne (1200 zł) przez ilość godzin w miesiącu jakie pracujemy to wychodzi, że 1h naszej pracy to dla rządu aż 1,66 gr - czy to naprawdę jest kolosalna suma?

Rząd chce zmieniać dwie ustawy, o świadczeniach pielęgnacyjnych i o orzekaniu niepełnosprawności. W tej drugiej ustawie w punkcie 7. mają pojawić się podpunkt a i b – dotyczące skalowania znacznego stopnia niepełnosprawności.
- Nie godzimy się na to gdyż jest to brama dla rządu na „cudowne ozdrowienia niepełnosprawnych” - podkreśla Wojnarowska.

Jest jeszcze jeden aspekt naszych protestów, ustawa ma wejść w życie 1 lipca br. Proszę pomyśleć co powie rodzic dziecka któremu chorobę rozpozna się 2 lipca? Na start będzie gorszy od nas. A co jeśli dziecko sąsiadki, wnuk teścia czy szwagra ulegnie w wieku 17 lat wypadkowi i usiądzie na wózek inwalidzki (nikomu tego nie życzymy). Rząd już zawczasu planuje skłócenie rodziców ze sobą i podział na lepszych i gorszych rodziców i dzieci.

Odczuwamy wprowadzenie kryterium dochodowego jako legalizacje niewolnictwa - może od razu niech rząd wprowadzi odgórny próg dochodowy dla wszystkich obywateli 1000 zł/osobę/miesiąc i przy rocznym rozliczaniu PIT-ów każe obywatelom zwracać wszystko co zarobili powyżej tej kwoty. Nie ważne czy zarobił to lekarz, sklepikarz czy opiekun dziecka niepełnosprawnego - to jest praca.

Wojnarowska podkreśla, że wybieram się osobiście na protest z jednym z dzieci.
- Z dwójką niestety sama nie dam rady, bo nijak nie można dwóch wózków pchać naraz – mówi i zachęca do udziały w pikiecie także innych rodziców dzieci niepełnosprawnych z Łomży i regionu.

Oto dane kontraktowe do Pani Wojnarowskiej
tel. 86 21 66 921 lub 696 567 302
e-mail: barbara_wojnarowska@o2.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę