Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Zmarł dyrektor „Krochmalni” dr Alfred Czapla (+ 77)

Główne zdjęcie
Dr Alfred Czapla (1937-2015)

Po siedmiu i pól miesiącach walki z nowotworem trzustki odszedł człowiek od urodzenia związany z Łomżą i Ziemią Łomżyńską. Doktor nauk rolniczych Alfred Czapla, po siedmiu operacjach w Centrum Onkologii w Warszawie, zmarł na oddziale wewnętrznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nad ranem w czwartek, 5. lutego. - Bardzo dobry dyrektor i bardzo porządny człowiek: jak ktoś miał kłopoty, to zawsze można Mu było o tym powiedzieć – wspomina Zmarłego Krystyna Białobrzeska, która pracę w dziale kontroli jakości Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego zaczynała w roku 1972. - Na pewno zawsze pomagał, nie licząc na własny zysk. Sama tego doświadczyłam...

Świętej pamięci dr Alfred Czapla urodził się 21. listopada 1937 r. w Mątwicy koło Łomży. Sam nauczył się grać na akordeonie i za aprobatą mamy Bronisławy starał się o przyjęcie do Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. I chociaż przeszedł tam casting, decyzją ojca zabrał się do innej nauki. W roku 1954 rozpoczął naukę w Technikum Rolniczo-Łąkarskim w Lidzbarku Warmińskim, którą przerwał z powodu śmierci swego taty Józefa i powrócił na gospodarstwo rodzinne. Jako 17-latek został jedynym żywicielem rodziny... Na sobotnich wiejskich zabawach dorabiał grą na akordeonie.
Po kilku latach ukończył szkołę średnią, zdając maturę w technikum rolniczym w Dojlidach k. Białegostoku. W połowie lat 60. studiował na wydziale rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, zdobywając tytuł inżyniera. Następnie podjął pracę w Nowogrodzie jako zootechnik, a potem jako agronom. Od czerwca 1968 r. do listopada 1990 r. pracował jako dyrektor do spraw surowcowych w Zakładach Ziemniaczanych w Łomży. W międzyczasie obronił pracę magisterską, uzyskując w 1978 r. tytuł magistra inżyniera rolnictwa. W 1980 r. otworzył przewód doktorski na wydziale geodezji i maszyn rolniczych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, pisząc pracę na temat cech gleb wysoczyzny kolneńskiej i wysokomazowieckiej w aspekcie ich przydatności do uprawy ziemniaków. Doktorat obronił w roku 1984. Uhonorowany był wielokrotnie odznaczeniami resortowymi oraz państwowymi, m.in., Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
Po przejściu na emeryturę oddał się swojej największej pasji, jaką była uprawa ziemi i rolnictwo, pielęgnując rodzinny ogród działkowy w Zawadach koło Łomży. Eksperymentował chętnie, przeszczepiając jedne gatunki drzew owocowych do innych. Potrafił robić wyborne nalewki, których kosztował nawet sam Prezydent RP Lech Kaczyński (1949 – 2010). - Alfred był dobrym mężem i wspaniałym ojcem naszych dwóch synów – mówi małżonka Zmarłego Barbara Czapla, która poślubiła Go w 1962 r.. - Troszczył się i dbał o rodzinę. Będzie nam Go bardzo brakowało... 

Wystawienie ciała Ś.P. dr. Alfreda Czapli w Domu Pogrzebowym Marczyk przy ul. Przykoszarowej 22 w Łomży w piątek od godz. 16., w sobotę od godz. 10. Wyprowadzenie na mszę św. pogrzebową do kaplicy Marczyk o godz. 13., po czym nastąpi pochowanie na cmentarzu przy Przykoszarowej.

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę