Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

ReAKtywacja czyli Akcja Katolicka powraca...

Przed wojną była to największa organizacja świeckich Kościoła. Po wojnie mogła odrodzić się dopiero po upadku rządów komunistycznych w 1989 roku. Akcja Katolicka w całej Polsce dziś skupia kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Także w Łomży działa Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, ale teraz działacze skupieni wokół ks. Roberta Śliwowskiego, nowego Asystenta Diecezjalne DIAK, chcą ją nadać Akcji Katolickiej nowej siły.

- Akcja Katolicka jest organizacją kościelną, której celem jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną, w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła – podkreśla Teresa Soliwoda z Wizny, która jest sekretarzem Organu Tymczasowego Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej.
To właśnie w Wiźnie, w poprzednią niedzielę został powołany pierwszy, parafialny odział Akcji Katolickiej. Zrzesza 29 członków. Głównie panie, której już wcześniej zaangażowane były z życie parafii.
- Działania parafialnej AK będą wpisane przede wszystkim w kalendarz liturgiczny Kościoła – mówi Terasa Soliwoda. - W Wiźnie chcemy na przykład zaangażować się organizację misterium Męki Pańskiej, aby w tym roku wyjść z nich na ulice Wizny. Na pewno będziemy też wspierać proboszcza angażując się w przygotowania i obchody jubileuszu parafii – dodaje wskazując, że ta parafia zastała utworzona w 1390 roku, czyli 625 lat temu.
Takie parafialne oddziały AK powstają już także przy innych parafiach w całej diecezji, a celem jest reaktywacja silnych struktur diecezjalnych.
- Wraz z nowym Asystentem Diecezjalnym DIAK, ks. Robertem Śliwowskim, w bardzo krótkim czasie udało się nam zebrać ludzi chętnych, zorganizować trzy spotkania robocze, przy czym dwa z udziałem Asystenta Krajowego AK oraz prezesem DIAK z Zielonej Góry – opowiada Teresa Soliwoda. - Spotkania, które odbyły się w przeciągu dwóch miesięcy zaowocowały pierwszą uchwałą, na mocy której, jak wynika ze statutu Asystent Diecezjalny będzie przewodniczącym organu tymczasowego w miejsce Zarządu Diecezjalnego DIAK, który może być powołany spośród członków Akcji zrzeszonych w poszczególnych oddziałach.
Póki co organizowane jest kolejne spotkanie osób chcących zaangażować się w działalność Akcji Katolickiej i założyć jej oddziały w swoich parafiach.
- Odbędzie się ono w najbliższy czwartek (29 stycznia 2015 r.) o godzinie 18.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Serdecznie zapraszamy – mówi Teresa Soliwoda.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę