Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Docenić burmistrza... bezcenne

Główne zdjęcie
Józef Piątek

To ile zarabiają włodarze samorządów zawsze było ciekawe. I choć generalnie maksymalne i minimalne kwoty poborów wójtów, burmistrzów czy prezydentów ograniczają przepisy ogólne, to dowolność kształtowania pensji przez radnych gmin jest duża. Jak bardzo duża przekonał się o tym na własnej skórze burmistrz Nowogrodu. Józef Piątek, który gminą zarządza od 8 lat i głosami większości mieszkańców został burmistrzem na kolejną czteroletnią kadencję, najwyraźniej „za karę” od radnych gminy dostał pensję o blisko połowę mniejszą niż miał poprzednio.

Wynagrodzenie miesięczne burmistrza – tak jak każdego innego wójta czy prezydenta - składa się z czterech składników: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego i stażowego. Przez ostatnie cztery lata burmistrz Nowogrodu z kasy gminy pobierał pensję w wysokości nieco powyżej 10 tys zł miesięcznie brutto. O jego ówczesnym uposażenia zdecydowali radni gminy na początku poprzedniej kadencji czyli pod koniec 2010r. Wówczas, po ponownie wygranych wyborach, radni nieco podnieśli mu pobory w stosunku do tego ile zarabiał jako burmistrz w latach 2006-2010, gdy miał dokładnie tyle ile jego poprzednik rządzący gminą od 2002 do 2006 roku.  
Teraz, gdy burmistrz Józef Piątek w listopadzie 2014 roku ponownie – po raz trzeci z rzędu -  wygrał wybory na burmistrza, radni gminy ponownie musieli ustalić mu wynagrodzenie. Niestety poparcie mieszkańców w tym wypadku – jak się okazało nie ma żadnego znaczenia. Większość składników burmistrzowskiej pensji została ścięta do niemalże minimum. Wynagrodzenie zasadnicze zostało obniżone z 4830 zł  do 4200 zł, dodatek funkcyjny – z 1725 zł do 100 zł (słownie: sto złotych), a dodatek specjalny z 40% na 20% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego czyli z 2622 zł na 860 zł. Na starym poziomie postał tylko – niezależnych od woli radnych dodatek stażowy - 20% wynagrodzenia zasadniczego. W efekcie burmistrz, który dotychczas pensję miał w wysokości 10143 zł, teraz zarabia o ponad 4 tysiące mniej – czyli 5940 zł brutto. To absolutny rekord w regionie, ale i chyba w całym kraju

Oto, dla przykładu, nowe pensje kilku wójtów i burmistrzów podłomżyńskich gmin.

Gmina Łomża – 10800 zł
§ 1. 1. Ustala się miesięczne wynagrodzenie Wójtowi Gminy Łomża - Panu Piotrowi Kłysowi w następującej wysokości:
1) wynagrodzenie zasadnicze - 5 500 zł (słownie: pięć tysięcy pięćset złotych);
2) dodatek funkcyjny - 1 900 zł (słownie: jeden tysiąc dziewięćset złotych);
3) dodatek specjalny - 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego - 2 960 zł (słownie: dwa tysiące dziewięćset sześćdziesiąt złotych).
2. Ponadto Wójtowi, zgodnie z właściwymi przepisami, przysługują  dodatek za wieloletnią pracę (8% wynagrodzenia zasadniczego - dop. red.) i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Piątnica – 11420 zł
§ 1. Ustala się Wójtowi – panu Krzysztofowi Ryszardowi Kozickiemu następujące wynagrodzenie miesięczne:
1) wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5 800 zł (słownie złotych: pięć tysięcy osiemset);
2) dodatek funkcyjny w wysokości 1 800 zł (słownie złotych: jeden tysiąc osiemset);
3) dodatek specjalny w wysokości 35 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego;
4) dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Śniadowo – 11102 zł
§ 1. Ustala się wynagrodzenie Wójta Gminy Śniadowo Rafała Pstrągowskiego w wymiarze miesięcznym w wysokości:
1) wynagrodzenie zasadnicze - 5.600zł. brutto (słownie: pięć tysięcy sześćset);
2) dodatek funkcyjny - 1.900zł. brutto (słownie: jeden tysiąc dziewięćset);
3) dodatek specjalny w wysokości 35% łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie - 2.650zł. brutto ( słownie: dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt);
4) dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 17% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, który będzie wzrastał o 1% od miesiąca sierpnia każdego roku, nie więcej jednak niż do 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Jedwabne – 11732 zł
§ 1. Ustala się Burmistrzowi Jedwabnego Panu Michałowi Chajewskiemu wynagrodzenie za pracę w wysokości:
1. zasadnicze miesięczne w wysokości brutto – 5 670, - zł / słownie złotych: pięć tysięcy sześćset siedemdziesiąt/
2. dodatek funkcyjny w kwocie 1 900 – zł / słownie złotych: jeden tysiąc dziewięćset/
3. dodatek za wysługę lat w wysokości 20 % wynagrodzenia zasadniczego.
4. dodatek specjalny do wynagrodzenia za pracę w wysokości 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę