Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Bobry doskwierają coraz bardziej

Z roku na rok rosną straty wyrządzane przez bobry. Te ubiegłoroczne zgłoszone i uznane za zasadne przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku przekraczają trzy miliony złotych. Najbardziej na działalności bobrów tracą rolnicy, ale jak się okazuje także mieszkańcy Łomży mogą poczuć na własnej skórze siłę niszczenia bobrów. W połowie grudnia zwierzęta te porysowały pazurami lakier skody zaparkowanej w pobliżu Łomżyczki. W tej sprawie interpelację wnosił radny Ireneusz Cieślik domagając się do prezydenta Łomży ograniczenia populacji tych zwierząt w mieście.

W Polsce żyje ok. 45 tys. bobrów, z czego co trzeci w województwie podlaskim. Tak duże zagęszczenie powoduje, że i szkody wyrządzane przez bobry właśnie w naszym województwie są największe. Bobry budują tamy, które przyczyniają się do zalewania pól i łąk, niszczą także drzewa i groble stawów rybnych. Z roku na rok rośnie liczba wniosków o odszkodowania bobrowe i liczba wypłacanych odszkodowań. Jeszcze w roku 2008 za szkody bobrowe RDOŚ w Białymstoku wypłacił 1,1 mln zł., a w 2014 roku było to już ponad 3 mln zł. Na tle niszczycielskich bobrów inne zwierzęta wyglądają łagodnie niczym owieczki. Za uprawy zniszczone przez żubry rolnicy mają dostać za 2014 r. 298 tys. zł, a straty spowodowane przez wilki „tylko” 86 tys. zł.

Także w mieście Łomży bobry dają się we znaki. Kilka lat temu konieczna była np. szybki remont fragmentu ulicy Zjazd, bo okazało się, że zwierzęta te w nasypie pod ulicą prowadząca na stary mosty wydrążyły tak dużo jam, że groziło zapadnięciem się ulicy. Bobry skutecznie przerzedziły także drzewostan na Grobli Jednaczewskiej, a ostatnio  - w połowie grudnia - zwierzęta te porysowały pazurami lakier skody zaparkowanej w pobliżu Łomżyczki.  W tej sprawie interpelację na ostatniej sesji Rady Miasta wnosił radny Ireneusz Cieślik domagając się do prezydenta Łomży ograniczenia populacji tych zwierząt w mieście.

Także w skali regionu podejmowane dotychczas działania mające ograniczyć niszczycielską siłę bobrów – jak np. przenoszenie zwierząt - nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dlatego od tego roku anty-bobrowe działania mają być prowadzone na znacznie większą skalę. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku dostał zgodę od RDOŚ na niszczenie bobrowych tam wszędzie poza terenie objętym siecią obszarów Natura 2000 oraz poza rezerwatami przyrody. Zgoda obejmuje także Łomżyczkę, w granicach administracyjnych miasta Łomża. Bobrowe tamy będą mogły być niszczone, metodą ręczną lub mechaniczną od 1 marca do 31 października. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę