Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Łomża: 46 tysięcy mieszkańców w 2050 roku

Główne zdjęcie
prognoza ludności Łomży do 2050 roku (źródło GUS)

Tylko 46 tysięcy mieszkańców, czyli o około 25% mniej niż dziś, ma mieć Łomża w 2050 roku. Wynika to z najnowszej prognozy demograficznej GUS dla powiatów i miast na prawach powiatu oraz podregionów na lata 2014-2050, opracowanej przez demografa dr. Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Liczba mieszkańców miasta spada systematycznie od kilku lat i demografowie póki co nie przewidują, że tendencja ta kiedykolwiek może się odwrócić. Opracowanie zakłada, że w tym roku w mieście urodzi się ponad pół tysiąca dzieci, a umrze o 20 osób mniej. Za 36 lat w Łomży zgonów ma być blisko 3 razy więcej niż narodzin.

Demograf przyjął, że na koniec tego roku w Łomży będzie mieszkało 62 463 osób. W ciągu całego roku w mieście ma się urodzić 508 dzieci, a 486 osób umrze. Do miasta przeprowadzi się 496 nowych mieszkańców, ale na stałe wyjedzie stąd 734 łomżan. I choć z opracowania GUS wynika, że w kolejnych latach z miasta będzie wyprowadzało się coraz mniej osób – spadek rzędu kilkunastu rocznie, to jednak nie poprawi sytuacji. Szybciej spadać ma bowiem liczba osób przyjeżdżających do Łomży i urodzeń, a rosnąć może tylko liczba zgonów – co też nie jest korzystne. Już w 2015 roku liczba urodzin i zgonów może się zrównać, a w kolejnych latach zgonów będzie więcej niż narodzin – i to z roku na rok coraz więcej. Za 10 lat urodzin ma być mniej o blisko sto niż zgonów, a około 2037 roku zgonów będzie dwa razy więcej niż narodzin. To wszystko doprowadzi do tego, że w połowie lat 40-tych mieszkańców Łomży może być mniej niż 50 tysięcy.

Co ciekawe o ile z opracowanej prognozy demograficznej wynika, że Łomża będzie się szybko wyludniała – o około 1/4 do 2050 roku, to liczba mieszkań okolicznych gmin w tym czasie spaść ma nieznacznie z 51800 – do 48 tysięcy.

Warto zauważyć, że przyjęte do prognozy GUS dane wyjściowe są „optymistyczne”. Z danych publikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że na koniec września 2014 roku liczba mieszkańców Łomży wynosiła tylko 60127 osób.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę