Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Wyśpiewamy Ci, Jezuniu” kolędę na święta A.D. 2014

Po raz czwarty cała Łomża, obchodząca wigilię i Boże Narodzenie Anno Domini 2014 w mieście nad Narwią i na świecie, dostała na gwiazdkę specjalnie dla nas napisaną kolędę. I chociaż to raczej prosta, ubarwiona elementami łomżyńskimi pastorałka, pomysłodawca inicjatywy sprzed czterech lat i co roku autor tekstów Mirosław Robert Derewońko, dziennikarz 4lomza.pl, nie odstępuje od tej swoistej „tradycji” w nazwie, licząc, że z czasem dojrzeje do napisania prawdziwej kolędy. Muzykę na Boże Narodzenie Roku Pańskiego – to oznacza skrót łaciński A.D. – ofiarowali nam: Piotr Kaja i Michał Sawicki, zaś chórmistrzyni Magda Sinoff z MDK–DŚT i jej Studio Wokalne eMDeK całym sercem, z poświęceniem sił, czasu i talentów wyśpiewali Ci, Jezuniu, swoją radość i Twoją chwałę.


- Gdyby nie energia, pracowitość, solidność, kompetencje wokalne i muzyczne oraz przyjacielskie relacje z ludźmi ze środowiska artystycznego Łomży Magdy Sinoff, być może, tegoroczna kolęda w ogóle nie ujrzałaby światła dziennego – twierdzi autor. - Długo nie miałem pomysłu na tekst, aż w końcu Magda powiedziała grzecznym, acz zasadniczym tonem, że jest już muzyka: został tydzień do nagrań, których dokonał niezastąpiony sojusznik Sławomir Dubowski. Rada nie rada, siedliśmy z Bernardem Karwowskim przy jego fortepianie i jak potrafiliśmy, obmyśliliśmy nowy tekst. Jakby tego było mało, Kamil Brzostowski z oddaniem stworzył krótki wideoklip z ulic, placów i zaułków naszego prawie 600-letniego miasta. W bardziej wiosennej, niż zimowa aurze, ale takie są te święta.
Przygotowujący się do jubileuszu 15-lecia działalności zespół Studia Wokalnego eMDeK wcześniej znał kompozycję duetu Kaja / Sawicki, jednak łomżyńska kolęda na święta A.D 2014 zyskała nowe brzmienie, dzięki wspólnym staraniom i wysiłkom duetu instruktorów MDK Sinoff / Karwowski, zaś aranżacją instrumentów zajął się Andrzej Mazur. Pięć lat temu kompozycję „Wyśpiewamy Ci, Dziecinko” ozdobiła tekstem łomżyńska poetka Elżbieta Gruszfeld i nagranie ukazało się na płycie eMDeK-u „Nadnarwiańskie pastorałki”. - Nowy tekst, nowa aranżacje, nowe linie melodyczne i nowi, młodzi i zdolni ludzie w zespole nadali nową jakość i... świeży oddech utworowi sprzed lat – cieszy się spiritus movens przedsięwzięcia, którego efekt usłyszeli jako pierwsi goście Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej na Starym Rynku. - Realizacja wideoklipu obfitowała w sporo zwrotów akcji i zabawnych sytuacji: deszcz lał nieustannie, tiry trąbiły, łomżyniacy krzyczeli z okien samochodów, nie wiedząc, co się dzieje, nie słyszeliśmy nagrania, ale dobrze, że widzieliśmy buzie wokalistów. Maciej Karwowski przywiózł córkę Maję na nagrania i... został z nami jako oświetleniowiec cztery dni. Mama Natalki Anna Puławska została naszym codziennym kierowcą, a tata Mateusza Dariusz Niksa dołączył do nas na dwa ostanie dni zdjęciowe i nosił segregatory ze scenariuszami. Dziękuję za pomoc mojej asystentce Joannie Zalewskiej i makijażystce Marcie Białobrzeskiej; kolegom z MDK-DST oraz pracownikom Zieleni Miejskiej z kierownikiem Krzysztofem Paluszkiewiczem. Myślę, że wykonanie łomżyńskiej kolędy 2014 Studia Wokalnego eMDeK wzbogacili wokaliści Studia Piosenki Pop Art, rok temu śpiewający kolędę A.D 2013, także w Miejskim Domu Kultury.

Soliści: Aleksandra Raszczyk, Malwina Cholewicka, Justyna Zaręba, Maja Karwowska, Natalia Puławska, Aleksandra Suproń, Barbara Tarczewska, Natalia Wysocka, Emilia Lutostańska, Julia Witkowska, Mateusz Niksa oraz chór: Nikola Lipska, Dominika Żebrowska, Przemysław Piotrowski, Urszula Sulkowska, Paweł Detkiewicz, Wiktor Chocianowicz, Wiktoria Rutkowska, Maja Męczkowska, Wiktoria Szewczyk, Joanna Truskolaska, Martyna Truskolaska, Ewelina Ostrowska, Magdalena Głębocka, Katarzyna Głębocka, Katarzyna Boguska, Gabriela Okuniewska, Magdalena Lichomska, Maja Chudzik, Emilia Chocianowicz, Anna Modzelewska, Zuzanna Długozima

ŁOMŻYŃSKA KOLĘDA NA ŚWIĘTA A.D.2014

Boże Narodzenie na ziemi i w niebie,
z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły!
Jezus malusieńki budzi się i nuci
łomżyńską kolędę prosto z naszych serc...

Wyśpiewamy Ci, Dziecinko, radość, miłość, wiarę w świat,
dobre myśli pod choinką, najcenniejszy serca dar...
Gloria! Gloria! Pokój ludziom dobrej woli w cichą noc,
aby dziś nikt nie został sam, a chleb był na stole...

Srebrne gwiazdki śniegu tulą się do twarzy,
w oczach błyszczą iskry, a czasami łzy...
Bóg się rodzi w Tobie - Betlejem jest blisko.
Podaj dłoń bliźniemu - nie będziesz sam...

Wyśpiewamy Ci, Jezuniu, radość, miłość, wiarę w świat,
dobre myśli pod choinką, najcenniejszy serca dar...
Gloria! Gloria! Z aniołami śpiewa Ci łomżyński chór,
z pasterzami i królami nie umilknie granie...

Gloria! Gloria! Gloria! in excelsis Deo!
Chwalmy Pana w szopce, w żłobku Dziecinę!
Pójdźmy na pasterkę, oddajmy Mu pokłon,
Jego łaska zbawi duszę człowieka,
ludzką rodzinę... Oddajmy Mu cześć!
Lulajże, Jezuniu... Oddamy Ci cześć...

Mirosław Robert Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę