Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Z ciasta

To było niezwykłe spotkanie ze sztuką ludową, gdy w 1973 roku Muzeum łomżyńskie zorganizowało we wsi Łyse konkurs na wypieki obrzędowe. Niespodziewanie pojawiła się nowość: szopki betlejemskie z ciasta. Dzięki pracy muzealników te miniaturowe dzieła sztuki nie pozostały anonimowe. Kilka prezentowanych tutaj szopek wykonali: Stanisława Bakuła, Maria Suchecka i Józef Staśkiewicz ze wsi Strzałki oraz Stefania Konopka ze wsi Tatary. Jak wiadomo - pomysłodawcą szopek jest św. Franciszek z Asyżu. Stały się powszechnie znane na wszystkich kontynentach jako okazja do przekazania osobistych i uniwersalnych uczuć - a każda inna, dzięki regionalnym odmianom. Dla samowystarczalnych Mazowszan z Puszczy Zielonej tradycyjna religijność to oczywiste i niewyczerpane źródło natchnienia Na gruncie wiejskim szczególnie wykształciły się niezwykłe możliwości użycia form prostych, bardziej przekonujących artystycznie. Co ważne: łączących motywy  religijne z codziennymi, odzwierciedlającymi otoczenie znad Narwi - jak drzewa i zwierzęta, elementy stroju i fryzur, lokalnych zajęć. Trudno o bardziej wzruszające inspiracje twórcze. Wesołych Świąt  A.D. 2014 !!

Bolesław Deptuła
wt, 23 grudnia 2014 15:37
Data ostatniej edycji: śr, 07 stycznia 2015 16:21:42

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę