Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kary za mleko będą horrendalnie wysokie

Uwaga producenci mleka. W związku ze spodziewanym znaczącym przekroczeniem limitów produkcji mleka w Polsce Agencja Rynku Rolnego ostrzega przed horrendalnie wysokimi karami jakie będą zmuszeni opłacać rolnicy jeśli przekroczą indywidualne limity. Przy założeniu, że krajowa kwota dostaw zostanie przekroczona ok. 4 % - opłata jednostkową może wynieść ok. 50-60 groszy za kilogram przekroczenia, a przy przekroczeniu o 8 % ok. 70-80 groszy – podała Agencja informując, że w sytuacji, gdy dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%.

W okresie IV - X 2014 ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 6,57% niż w tym samym okresie roku 2013/2014. Tylko  w październiku do podmiotów skupujących dostarczono 870,9 mln kg mleka, tj. o 5,5 % więcej niż przed rokiem. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 7 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł ok. 64,56%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 63,98%.

Należy podkreślić, iż w sytuacji, gdy dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, Agencja Rynku Rolnego prognozuje, że wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%. Skutkiem tak istotnego przekroczenia może być konieczność uiszczenia opłaty wyrównawczej w wysokości znacząco wyższej niż opłata za rok kwotowy 2013/2014. Wówczas  producenci mleka, którzy przekroczyli posiadane kwoty indywidualne będą zobowiązani do wniesienia za pośrednictwem podmiotów skupujących należną opłatę.
Agencja prognozuje, że jeśli krajowa kwota dostaw zostanie przekroczona o:
ok. 4 % - opłata jednostkową może wynieść ok. 50-60 groszy za kilogram przekroczenia,
ok. 6 % - opłata jednostkową może wynieść ok.  60-70 groszy za kilogram przekroczenia,
ok. 8 % - opłata jednostkową może wynieść ok.  70-80 groszy za kilogram przekroczenia.

W związku z podsumowaniem skupu mleka za okres od kwietnia do października 2014 r.  oraz z uwagi na wysoki stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom, Agencja Rynku Rolnego przypomnieć też o obowiązku prawidłowego ewidencjonowania ilości dostarczanego mleka.
- Mleko opuszczające gospodarstwo w celu poddania go przetwarzaniu lub obróbce jest uważane za dostawy – podkreśla Agencja.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę