Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Łomża słaba w rankingu „Polityki”. Indeks Jakości Życia poniżej średniej

„Można stworzyć dobre miejsce do życia w każdym zakątku Polski. Do szczęścia nie wystarczą jednak tylko dobre zarobki i małe bezrobocie” - piszą dziennikarze „Polityki” przedstawiając Indeks Jakości Życia mieszkańców 66 polskich miast na prawach powiatu. - Na podium nie ma niespodzianek. Zwycięzcami rankingu zostały Warszawa, Sopot i Wrocław. Łomża zajęła 46 miejsce. Suwałki są ciut wyżej, Białystok na 28 pozycji, a sąsiednia Ostrołęka jest na 5 miejscu w kraju.

Wybierając kryteria rankingu „Polityka”, za wzór przyjęła zestawienie pod nazwą „Better Life Index” przygotowywane przez OECD, organizację zrzeszającą najlepiej rozwinięte państwa świata. Wyróżnia ona dziesięć kategorii ilustrujących różne aspekty jakości życia. Są nimi: warunki mieszkaniowe, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, społeczeństwo obywatelskie, zdrowie, zadowolenie z życia i bezpieczeństwo. Do tych kategorii „Polityka” dodała jeszcze jedną, którą nazwała „jakością samorządu”.
Dla każdej kategorii wybrane były od dwóch do czterech różnych kryteriów i w przypadku każdego z nich miasto z najlepszym wynikiem otrzymywało 100 pkt, a to z najgorszym – 0. Następnie wyliczono średnią arytmetyczną dla kryteriów w obrębie każdej kategorii, a na koniec średnią z wyników dla wszystkich jedenastu kategorii i tak powstał ostateczny Indeks Jakości Życia.  Teoretycznie maksymalny jego wynik to 100 pkt, a minimalny – 0 pkt. Faktycznie wybijająca się na pierwsze miejsce zestawienia Warszawa  zebrała 70,3 pkt. Łomża z 45,5 punktami zajęła 46 miejsce w stawce 66 ocenianych miast.

Jak wynika z zestawienia „Polityki” Łomża zyskiwała na kryteriach: bezpieczeństwo (86,6 pkt. - to jeden z najlepszych wyników w Polsce), środowisko (76,3) i edukacja (62,3), a traciła na dochodach (15,3 pkt ) i warunkach mieszkaniowych (20,7). W obu przypadkach to jeden z najgorszych wyników w kraju.
Ciekawostką rankingu jest kategoria „zadowolenie z życia”. Łomża zyskała tu 48,5 pkt., a dla przykładu Białystok tylko 28,6, a Ostrołęka aż 92,2.

Łomża
INDEKS JAKOŚCI ŻYCIA – 45,5
WARUNKI MIESZKANIOWE 20,7
DOCHODY 15,3
PRACA 53,6
WSPÓLNOTA 33,3
EDUKACJA 62,3
ŚRODOWISKO 76,3
SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE 24,4
ZDROWIE  45,9
ZADOWOLENIE Z ŻYCIA  48,5
BEZPIECZEŃSTWO  86,6
JAKOŚĆ SAMORZĄDU 33,6

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę